Kdo? Žádní profesionálové, ale nadšení amatéři klubu Chvojkovice – Brod, který (podle svých stránek) vznikl někdy na konci roku 2000 na rybníku Naděje…
„No, zřejmě slušnej oddíl,“ řeknete si jako v české filmové klasice Jáchyme, hoď ho do stroje! Populární hláška inspirovala zakladatele klubu, když před lety přemýšleli, jaký si dát název.

Osvědčili tehdy smysl pro humor, ale z recese se časem stala seriózní záležitost. Oddíl z Českobudějovicka HC STS Chvojkovice – Brod dnes funguje jako sdružení a je pravidelným účastníkem Hokejové ligy amatérů ve Veselí. Druhý, starší tým nastupuje ve Zlaté Old Boys lize.

K malému výročí, deseti letům existence, si Chvojkovičtí hokejisté dali letos na jaře dárek – výlet za velkou louži! A rovnou do Las Vegas.

Bláznivý nápad, který jako kdyby vypadl z hlavy Luďka Soboty, alias Františka Koudelky? Omyl. „Druhou sezonu u nás působí Američan, jmenuje se Brad. On nám řekl o tom, že se v Las Vegas každoročně koná turnaj,“ líčí manažer a obránce týmu Viktor „Víťa“ Musil, jak vznikla myšlenka na hokejový zájezd. „Podali jsme přihlášku, poslali jsme peníze, a tím nás organizátoři začali brát vážně. Podle kritérií nás zařadili do pětičlenné skupiny mezi ryzí amatéry,“ vypráví Musil a doplňuje, že všichni ostatní účastníci byli buď z USA nebo Kanady. Hosté z Evropy zaujali: dostali se až do finále, kde prohráli, a tak si kromě mnoha zážitků vezli domů stříbrné medaile.

Las Vegas si s hokejem spojí málokdo. „Hraje se tam soutěž třetí kategorie. Na stadionu, v Las Vegas Ice Center, měli dvě plochy. Ta naše byla spíš tréninková, protože pro diváky tam moc míst nebylo,“ všiml si Viktor Musil. Podle něj měl celý výlet pro Jihočechy nádech exotiky.

Hosté zřejmě udělali dojem, protože dva celky projevily zájem přiletět za rok na jih Čech. „Sedmý rok jezdíme na konci prázdnin na soustředění do Strakonic. Jsme tam čtyři dny, dvakrát denně se trénuje na ledě, mezitím nějaká ta kultura po našem…,“ usmívá se Musil a je jasné, že pokud Američané skutečně dorazí, HC Chvojkovice – Brod jim jistě nachystá takový program, aby se na návštěvě nenudili.

Tak jako se rozhodně nenudili ani českobudějovičtí amatéři v USA. „Letěli jsme z Londýna do Los Angeles, kde jsme měli objednaný autobus, a ten nás vezl pět set kilometrů do Vegas. Přijeli jsme ve čtvrtek a pátek, sobota, neděle se hrál turnaj. V pondělí nás autobus vezl zpět do LA, kde jsme samozřejmě chtěli vidět všechno, co se dá. Koupali jsme se v moři a vydrželi tam až do soboty, kdy jsme odlétali zpět,“ vypráví šéf klubu.

V Las Vegas hokejistům lezly oči z důlků, město hazardu návštěvníky nezklamalo. „Je to obrovská, neuvěřitelná továrna na peníze, které plynou tam a zpět!“ kroutí hlavou Viktor Musil. „A kromě toho je tam všechno možné – zmenšená Eiffelovka, Socha svobody, cokoli si zamanou. Potkali jsme tam Slováka, který hrával hokej a osobně se prý znal s Jardou Pouzarem. Natáčel nás a byl šťastný, že po dlouhé době potkal Čechy. Vozil nás všude možně.“ Že to nebyl výlet za hubičku, musí být každému jasné. „Mně bude příští rok padesát. V koutku duše jsem pořád doufal, že to nevyjde, ale když to všechno klaplo, tak jsem si prostě nemohl dovolit zůstat doma! To nešlo,“ krčí rameny chvojkovický bek. A nelituje. „Všechny ty věci, které jsme zažili, člověk asi teprve začne pomalu vstřebávat, protože to byl hrozný fofr. Amerika, to je úplně jiná země,“ směje se.

Finanční hledisko okleštilo sestavu. Z klubu se odhodlala k účasti na turnaji čtrnáctka nadšenců, ale nakonec jich odletělo třináct – kvůli administrativní chybě se jeden nešťastník musel na letišti otočit a zůstat doma. „Už nebyl čas, abychom se pokusili chybu na ambasádě napravit…“

I když se hokejový zájezd na turnaj do Las Vegas povedl, není to akce, kterou by si skupina amatérů mohla dovolit pořádat každý rok. „To určitě ne,“ souhlasí manažer HC STS Chvojkovice – Brod Viktor Musil. „A jsem zvědav, jak pevní v kramflecích budou ty dva týmy, které slíbily, že příště přijedou k nám! Jestli to dokáží, protože jak jsme zjistili, jen málo Američanů se letí podívat o dovolené do Evropy. Za rok v srpnu se dozvíme, jestli slib dodržely.“