Odpovídá Kateřina Teplá:

Názory na tuto problematiku se značně liší, jak mezi odborníky na výživu, tak mezi sportovci či trenéry. Důležité je především to, s jakým cílem chodíte cvičit, čeho chcete pohybovou aktivitou dosáhnout. V následujících řádcích prezentuji svůj názor, který je jedním z mnoha. Pokud se zaměříme na případ redukce hmotnosti, respektive tukové tkáně, jsem zastánkyní několika zásad.

Hlavní ,,těžší" jídlo, jakkoli náročnější na trávení, doporučuji konzumovat přibližně 4 hodiny před cvičením, menší jídlo 1 až 1,5 hodiny před cvičením. Jednoduše řečeno, pokud se příjemně najíte něčeho ,,zdravého", lehčího – ideální je v době před cvičením kombinace sacharidové a bílkovinné potraviny (např. snídaně: ovesné vločky + jogurt + ovoce) – je ideální zahájit cvičení do 1,5 hodiny po takovémto jídle.

Pokud je pohybová aktivita zahájena po 2 hodinách a déle po posledním jídle, může dojít k poklesu hladiny krevního cukru až ke stavům hypoglykémie (příliš nízká hladina cukru v krvi) s typickými projevy (malátnost, slabost, neklid, zvýšený tep, bledost, pocení…), až k úpadku do bezvědomí.

Jestliže víte, že začnete vykonávat pohybovou aktivitu po uplynutí dvou a více hodin po posledním menším jídle, je vhodné zkonzumovat před pohybovou aktivitou (cca 15 – 20 minut) malé množství ,,rychlých" sacharidů – například ovoce – ideálně mandarinka, pomeranč, vše s nízkým obsahem vlákniny.

Během pohybové aktivity je žádoucí mít žaludek ,,téměř prázdný" , obvykle stačí doplňovat pouze vodu. Není dobré chodit cvičit nalačno, i po ránu je žádoucí zkonzumovat alespoň malé množství sacharidů či sladkou kávu.

Pokud se snažíte ,,shodit" a nemáte zdravotní omezení, doporučuji hodinu po ukončení spalovací aktivity nejíst. Pokud ,,cvičíte správně", tedy při takové intenzitě, kdy spalujete přednostně tuky, neměl by to být problém – bezprostředně po cvičení by se neměl dostavit hlad.

Máte-li ihned po cvičení hlad, je zvolená intenzita zátěže příliš vysoká, přednostně spalujete sacharidy a tělo si pak žádá jejich doplnění. Dalším důvodem může být nízká hladina cukru v krvi již před cvičením a následná hypoglykémie kvůli špatnému načasování konzumace stravy a zařazení pohybové aktivity.

Po uplynutí zmíněné hodiny po ukončení cvičení je ideální zkonzumovat jídlo v kombinaci bílkovinné a sacharidové potraviny s nižším glykemickým indexem, celý pokrm s nízkým obsahem tuků. Pro redukci – po cvičení klást důraz na bílkovinu. Příkladem může být dušený kuřecí plátek s celozrnnou rýží a zeleninovým salátem.