Výlety a cesty do zahraničí nás mnohdy zavedly do veřejných stravoven a restaurací. Ne vždy jsme mohli být spokojeni s možností výběru jídel, která by respektovala zásady zdravého redukčního programu a která by byla lehká a dobře stravitelná.Věřím ale, že na odlehčenou a pravidelnou stravu při dodržování pitného režimu nikdo nezanevřel. Potvrdila mi to iAlena Němcová ze Strakonic, které se líbil článek v předchozím dílu, v němž jsme hovořili o zdravém jídle s majitelkou Zeleninového baru v krajském městě Zuzanou Fukovou. „Po dlouhé době jsem četla článek o zdravé výživě a dočetla se o nových věcech. Vyzkouším i recepty. Škoda, že něco takového není ve Strakonicích," napsala Alena.

A protože vás téma zdravého stravování v restauracích zaujalo, navštívila jsemnově otevřenou restauraci Olivierv Českých Budějovicích, která mimo jiné vsadila na čerstvé suroviny bez používání náhražek a dochucovadel. A navíc zde najdete nejen odlehčenou kuchyni ve středomořském stylu za dostupnou cenu, ale můžete si rovnou v obchodě, který je součástí restaurace, vybrané lahůdky a výrobky zdravé výživy nakoupit.

Šéfkuchařem a zároveň spolumajitelem restaurace Olivier je i mnohým jihočeským gurmánům známýRobert Burian, který se svým bratrem someliéremDavidem Burianemmají několik úspěšných projektů v oboru gastronomie za sebou. Své zkušenosti spojili sTomášem Aubrechtemz firmy Druid, která obchoduje s výrobky pro zdravou výživu a těmi nejrůznějšími lahůdkami ze zemí, kde jsou tak zvaně doma.

Koupit si tady můžete námi oblíbené luštěniny, doporučuji z vlastní zkušenosti například zelenou čočku a marocký kuskus. Vybrat si můžete z nabídky olivových olejů. Jak tvrdí Tomáš Aubrecht, na ryby je úžasný ochucený olej s citronem. A nekonečná je i nabídka antipast.

Mezi krabičkářkami jsou oblíbená těstovinová jídla. Ta se sice snadno připraví, ale chce to kvalitní surovinu. Tady si můžete nakoupit nejrůznější druhy těstovin pro přípravu pravé italské pasty. Zajímavá pro mě byla také přehlídka mořských solí. Ani jsem netušila, jak důležitý je výběr takové v kuchyni běžné věci. V regálech najdete sůl sbíranou tradiční metodou, která má zcela jinou chuť než běžně používaná kuchyňská.

Kvalita surovin je rozhodující pro výsledek na talíři. Robert Burian ví, že z holandského rajčete, které nevidělo slunce, těžko uděláte dobré caprese. „Mozzarella musí být z buvolího, ne z kravského mléka a olivový olej musí být extra virgine," dodává. Takže dát si tady caprese je labužnickým zážitkem a mimochodem velmi zdravým pokrmem. „Nevaříme podle složitých receptur, většina jsou jednoduchá a dobře stravitelná jídla. Upřednostňujeme sezónní suroviny. Poctivost přípravy je základ," říká šéfkuchař Olivieru. Suroviny nakupují i přímo od výrobců, tudíž mohou garantovat nejen kvalitu, ale také dobré ceny.

Samostatnou kapitolou je zdejší vinotéka. Když budete chtít udělat milovníkovi vína opravdu radost, volte například z francouzských růžových vín z Chateau Sainte Roseline.

V restauraci připravují strávníky oblíbená polední menu. Jedno z jídel je vždy vegetariánské, vejdete se s cenou do osmdesáti korun. Jedno má základ v těstovinách, ale najdete tady i typickou českou kuchyni a jednu minutkovou specialitu. Pro nás, co chceme jíst zdravě a energeticky nenáročně, mají čerstvý salátový bufet.

Maminky s dětmi ocení koutek na hraní jak uvnitř restaurace, tak i venku na zahradě, kde mají děti opravdové eldorádo, ale i to, že celý komplex je nekuřácký.

A pokud nejste z krajského města a plánujete cestu na výstavu Země živitelka a máte dost přemaštěných klobás a grilovaných kuřat bůhví odkud, můžete otestovat tuto českobudějovickou restauraci. Najdete ji totiž kousek od hlavního vchodu výstaviště. Dopřát si dobré jídlo na zahradě obklopeni olivovníky, které jsou i ve francouzském názvu restaurace, je na konci léta zkrátka paráda.

Případně cestou na parkoviště můžete zaskočit alespoň do zdejšího obchodu a nějakou lahůdku či potravinu v regálech zdravé výživy si s sebou domů odvézt. Otevřeno je tady denně. A uvařit můžete třeba podle receptu, který najdete v dnešním díle a který speciálně pro vás připravil šéfkuchař Robert Burian.