Členky krabičkového týmu si také užívají zasloužených dnů dovolené. Kromě dodržování vhodného stravování vymýšlejí nové recepty na zpestření jídelníčků a snaží se i hýbat. A jak se dozvíte v závěru článku, bez patřičného pohybu to zkrátka dál nepůjde.Ze Strakonicse ozvalaAlena Němcová, která již nejednou prohlásila, že tělu nedá ani kilo navíc. Pravidelnou stravu doplňuje především jízdou na kole. „Moje váha je pořád stejná, i když často grilujeme. Dávám si kuřecí maso, grilovanou zeleninu. Včera chytil muž kapra a i ten byl v alobalu výborný. K dopoledním svačinám teď hodně pojídám meloun. Díky aktuální zelenině je u nás období leča. Máme ho rádi teplé i studené, rajčata a papriky jsou čerstvé a místo uzeniny dávám šunku," píše Alena.

Zájemcům o novinku v jídelníčku poslala i recept své kamarádky, který zapadá do šetrnějšího způsobu stravování. Smažený sýr bez smažení. Najdete ho ve zvláštním boxu na této straně. K tomuto receptu připojila svou zkušenost další členka týmuRenata Kainráthová z Chýnova. „Recept znám a už jsem ho i vyzkoušela. Místo klasické tatarky používám směs jogurt, zakysaná smetana, případně malinko majonézy, osolím, opepřím, přidám trochu hořčice, nadrobno nakrájenou cibuli, kyselou okurku, pažitku," píše Renata.

Blanka Dospělová z Táborase svěřila: „Začínám se mít ráda, protože, když se podívám do zrcadla, je vidět, že váha jde dolů. Dobře se poslouchá od známých, že jsem zhubla."

Blanka šíří věhlas krabiček i za hranice kraje a díky ní máme novou členku Renatu Moserovou z Klatov, která nám napsala: „Letos mi bylo padesát let, máme s mužem dvě dospělé dcery. S váhou se potýkám odmala. Již v útlém dětství, kdy jsem po dlouhodobé nemoci byla rodiči vykrmena víc, než bylo únosné, se moje tukové buňky pěkně vyplnily, a tak se s různými výkyvy a periodami vždy přihlásí a znovu a znovu se naplňují. V průběhu života jsem měla i třicetikilové výkyvy, mám za sebou milion hladovek a nezdravých diet, ale posledních několik let jsem pochopila, že je to o pravidelném a dostatečném jezení. V těch příznivých obdobích jím za 2 až 3 hodiny, vybírám si složení jídel, mám vyváženou stravu, dostatek tekutin. Vím, jak lze dosáhnout vytoužené postavy, ale pak přijde den, kdy vše odpískám, nebo téměř vše, a zajedu do starých kolejí ohledně stravy," přiznává Renata to, co zná nejen ona.

Ne nadarmo je pravdou to, že vyvážený a pravidelný příjem správné potravy není záležitost na pár měsíců. Chce to výdrž a k tomu přidat i pohyb.

Ale abychom nezapomněli na slib z minulého týdne. Jedna z našich členek se svěřila s tím, že ztrácela kila díky dodržování principů krabičkové diety, ale po nějaké době se váha zastavila.

Požádali jsme odborníka, předsedu obezitologické společnosti a lékaře III.interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha,MUDr. Martina Matoulkao komentář k tomuto dotazu. A tady je jeho odpověď:

Každá dieta má jen omezenou dobu působnosti. Většinou bývá redukční dieta účinná tři měsíce, efekt lze pozorovat do šesti měsíců. Adaptace na dietu, tedy přizpůsobení se dietě, je jeden ze základních mechanizmů, který nám umožňuje přežít období „hladomoru". Zvláště pokud držíme dietu bez pohybové aktivity, docílíme toho, že ztrácíme přednostně aktivní tělesnou hmotu, tedy svaly, a teprve později se začne spotřebovávat tuková tkáň.

Ještě horší je to, když se začne držet agresivní dieta, jak ji často nabízejí různá centra pro hubnutí. Pokud ztrácíte několik kilogramů za týden, ztrácíte převážně glykogen(zásobní cukr)a vodu. A kromě rychlé adaptace jste po několika dnech unaveni, omezujete tím ještě více pohyb. Úbytkem aktivní tělesné hmoty ztrácíte tak tkáň, která je odpovědná za klidový energetický výdej.Hlavním cílem při hubnutíje tedy zachování aktivní tělesné hmoty a zabránění této adaptace. To lze docílit pouze zvýšenou pohybovou aktivitou. Neexistují doplňky, které by zvyšovaly klidový energetický výdej,ačkoliv to některé slibují. Dokážou to doplňky s obsahem kofeinu a dalšími látkami, které jsou však většinou spojeny se zvýšenou srdeční frekvencí, a tudíž i vyšším kardiovaskulárním rizikem. Doporučuji čtenářům, aby navštívili naše webové stránky www.obesitynews.cz, kde mohou najít další užitečné informace.

A tak, pane doktore, slibuji, že hůlky si s sebou beru i na dovolenou a nenechám je zahálet. Věřím, že ostatní členky našeho týmu na pohyb nezapomenou a do svého režimu si ho zařadí i v době volna. S dalším dílem seriálu Krabičkový tým Deníku se setkáte na našich stránkách za dva týdny. Do té doby se držte. Krabiček, hůlek nebo třeba řídítek rotopedu. Ale hlavně dobré nálady.