Oznámení hned o dvou případech podvodného jednání při nákupu zboží přes internet přijali v sobotu trhosvinenští policisté.

Štěpánka Schwarzová, mluvčí jihočeské policie, popsala: „V prvním případě se na policisty obrátila oznamovatelka s tím, že si na internetovém inzertním portálu www.bazos.cz vyhédla inzerát, ve kterém prodávající nabízel čtyřkolku tovární značky Cfmoto Gladiátor za bezmála sedmdesát tisíc korun. Žena se s prodávajícím spojila a dohodli se na tom, že částku kupující zaplatí ve třech platbách na účet prodávajícího. Pak že na smluveném místě dojde k předání čtyřkolky.“

Žena poté peníze skutečně dopředu zaslala, ale k předání čtyřkolky už nedošlo. Prodávající následně přestal komunikovat.

Počítač - ilustrační foto.
Falešné kamarádství na internetu stálo ženu z Budějovic 4,5 milionu korun

Druhý případ přišel oznámit muž, kterého kontaktoval údajný vlastník kabiny bagru. Tu poškozený na webu www.bazos.cz poptával.

„Telefonicky se spojili a s prodejcem se dohodli na tom, že mu nejprve zašle zálohu ve výši šest tisíc korun. Poškozený tedy peníze poslal na bankovní účet prodejce. Poté mu prodejce řekl, že už vyráží do místa bydliště kupujícího, že přijede tak za čtyři hodiny, aby mohlo dojít k předání kabiny, ale že mu peníze ještě nedorazily. Proto kupujícímu nadiktoval druhé číslo účtu, na které mu poškozený důvěřivě poslal dalších šest tisíc korun,“ přiblížila mluvčí. K předání kabiny však vůbec nedošlo a poškozený ani nedostal zpátky svoje peníze. Přišel tak o 12 tisíc.

V obou případech se podle Štěpánky Schwarzové jedná o trestný čin podvodu, za který pachateli v případě jeho odhalení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. „Policisté varují každého, kdo nakupuje zboží přes internet, aby nebyl důvěřivý a nikdy neposílal své peníze dopředu lidem, které nezná. Vždy je možnost zvolit platbu dobírkou a máte jistotu, že o své peníze nepřijdete,“ poradila mluvčí.