Již nyní je zřejmé, že si si tito muži přišli na pěkné peníze. Určit, jaký podíl měla právě jejich činnost na celkové bilanci podvodů se vstupenkami, si však vedoucí oddělení kybernetické kriminality Václav Písecký ještě netroufá.

Deníku potvrdil, že pražská policie řeší i další případy, které už jsou rovněž spojeny s podezřením mířícím zcela konkrétním směrem. K těm však zatím nemůže poskytnout jakékoli konkrétní informace.

Šest set lístků, dva miliony

Celkový počet falešných vstupenek – ať už se jednalo o padělky, nebo o vstupenky sice pravé, ale prodané opakovaně – o kterých pražská policie zatím ví, se vyšplhal na šest stovek. S celkovou škodou blížící se dvěma milionům korun.

Oklamanými kupujícími jsou zpravidla občané České republiky – což souvisí s tím, že falšovány zatím byly ponejvíce lístky na zápasy českého týmu. Nejvíce jich bylo zachyceno při úterním utkání s Kanadou, a to 250. To je řeč o Praze. V Ostravě pak policie řešila nejvíce padělků vstupenek na zápasy slovenského národního týmu.

Některé falzifikáty se jako padělky daly rozpoznat na první pohled – měly amatérsky vložené obrázky, střetnutí v pražské O2 Areně provázelo vyobrazení haly v Ostravě… Jiné bylo možné odhalit až při vstupu do haly.

Nejtypičtější je zneužití původní pravé vstupenky, kterou pachatelé použijí jako základ – a svými zásahy ji různě pozměňují. Nejvyšší finanční újmu zaznamenali pražští kriminalisté u muže, který jim přišel nahlásit nákup vstupenek za 52 tisíc korun. Už první den šampionátu policisty kontaktovala žena, která nakoupila lístky za 40 tisíc.

Dvojice mužů z Prahy

Je to úspěch, ze kterého sami máme radost, řekl Deníku ředitel pražské policie Petr Matějček. Potěšilo ho, že opatření, která policie připravovala s předstihem, přináší první výsledky už nyní – ještě během konání šampionátu. Dva případy, které zatím dospěly nejdál, jsou přitom svým charakterem odlišné. Společné mají to, že šlo o sériový prodej.

Policisté řešili případy falešných vstupek na MS v hokeji i před zápasem s Kanadou.
MS v hokeji a práce policie: Největší strašák jsou falešné vstupenky

Prvními dopadenými se stala dvojice vzájemně spolupracujících mužů z Prahy. „Podezřelí ve věku 30 a 31 let přiznali, že se domluvili na výrobě padělků vytvořených podle jedné originální vstupenky. „Falzifikáty pak nabízeli na inzertních portálech – a osobně předávali zájemcům v Praze, Středočeském kraji a Plzni,“ upřesnil člen týmu Radoslav Fiala. V jejich případě má policie zmapován prodej zhruba stovky lístků.

Prodávali je za tři až čtyři tisíce – a utržili necelých čtyři sta tisíc. Část stačili utratit, něco u nich našli policisté. To potvrzuje i mluvčí pražské policie Eva Kropáčová: „Díky jejich velmi rychlému odhalení se kriminalistům podařilo zajistit alespoň část peněz, které prodejem získali.“ Jak pachatelé naložili se vzorový originálem – skutečně pravou vstupenkou – kriminalista Písecký nekomentoval. Otázku Deníku nechal bez odpovědi s odkazem na pokračující prošetřování.

Kšeftař z jižních Čech

Také v druhém případě figuruje jako hlavní postava třicátník – tentokrát však za ním pražští kriminalisté museli až do jižních Čech. Zjistili, že kšeftováním s falešnými vstupenkami se zabývá několik let: padělky lístků už oklamal zájemce nejen o rozmanité akce sportovní, ale i kulturní. Jako příklady policejní detektivové zmiňují mezinárodní fotbalová utkání, biatlonové závody či koncerty; od vystoupení Andrea Bocelliho přes Ewu Farnou až po Rammstein.

Stovky lidí přišly podpořit české hokejisty v semifinále mistrovství světa 16. května na pražské Staroměstské náměstí
Znovu na Staromák! Praha chce vrátit přenosy z mistrovství světa na náměstí

Tento muž si podle údajů kriminalistů nechával posílat peníze na bankovní účet několika lidí – včetně vlastního konta. Mapování jeho činnosti je teprve na počátku, přičemž podvedení pocházejí ze všech koutů republiky. Jisté je, že rozsah trestního stíhání se bude rozšiřovat – a na výši celkově vyčíslené škody bude záviset i trest hrozící v případě uznání viny u soudu.

Další případy jsou a budou

V souvislosti s větším množstvím falešných vstupenek také pražští kriminalisté zaznamenali stopu vedoucí na Vysočinu. Tam je opět podezřelým muž – a ukázalo se, že už se o něj zajímají tamější kriminalisté. Ti ho také zadrželi – a pražští kolegové jim předali jimi zajištěné důkazy.

MS hokej - okolí O2 areny před prvním zápasem české reprezentace v pátek 10. května.
Hokejový zločin ve velkém: první den mistrovství přinesl dvě stě případů podvodů

Šéf oddělení kybernetické kriminality Písecký nadále varuje před nákupem vstupenek prostřednictvím inzertních portálů. To, že padla první obvinění, neznamená, že je podvodům konec. S vývojem šampionátu a blížícím se finále lze naopak očekávat, že zájem o vstupenky poroste – a také jejich ceny budou stoupat. Policie tudíž znovu opakuje: vyplatí se spoléhat pouze na oficiální prodejce.