Správní odbor českobudějovického magistrátu uzavřel statistiku přestupků za loňský rok.

Když se řeší v jihočeské metropoli přestupek na správním odboru magistrátu, je hodně pravděpodobné, že se týká dopravy. „Celkem jsme řešili téměř 40 tisíc provinění, z toho bylo přes 32 tisíc na úseku dopravy. Tady jasně vévodí 29 tisíc případů nesprávného parkování, následuje řízení vozidla pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek a překročení nejvyšší dovolené rychlosti,“ uvedl k bilanci roku 2023 vedoucí správního odboru magistrátu Jan Kostík.

„Nejčastějšími přestupky na úseku občanského soužití bylo hrubé jednání a schválnosti a dále urážky a nactiutrhání,“ dodal Jan Kostík s tím, že lidé za pokuty vloni zaplatili přes 16 milionů korun. „Výnosy z pokut jsou příjmem městského rozpočtu,“ připojil Jan Kostík.

Přestupků řešených na správním odboru vloni jasně přibylo oproti roku 2022. To na odboru řešili celkem 18 536 spáchaných přestupků. Z toho nejvíce jich bylo na úseku dopravy, konkrétně 16 211 případů.

Převážně se opět jednalo o nesprávné parkování, pak bylo řízení pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, překročení rychlosti, nedání přednosti či jízda bez řidičského průkazu. Přestupky předává k řešení na magistrát například městská policie.

Ze statistiky zpracovaných přestupků dále vyplynulo, že se někteří občané dopustili v roce 2022 hrubého jednání, schválností, urážek a nactiutrhání i ublížení na zdraví, tedy přestupků na úseku občanského soužití, téměř v jednom tisíci případů. A jen o něco méně byl předloni narušován veřejný pořádek. Na pokutách bylo uloženo 13,6 milionu korun.