České Budějovice – Škarohlíd by ironicky poznamenal něco o tom, že je to nějak moc náhod. Jen tři měsíce poté, co pár dní před premiérou stáhlo Jihočeské divadlo Černou komedii v režii Adama Ruta, zmizel z repertoáru další titul. Tentokrát se jedná o pohádku Aladinova kouzelná lampa. K premiéře ji sice loutkoherecký ansámbl dovedl, ale krátce poté se z programu ztratila.

Vedení divadla argumentuje, že jde o velmi náročnou inscenaci včetně namáhavé práce s loutkami. „To se normálně děje, udělala se premiéra, ale z různých technických důvodů ji bohužel nebylo možné dotáhnout k dokonalosti, aby to byla  vlajková loď, která by reprezentovala naše divadlo. Ve zkušební době se ukázalo, že představení je náročnější na osvojení,“ řekl ředitel divadla Jiří Šesták.

Práci na inscenaci věnují herci dalších deset dní. Šestákovi záleží na tom, aby se titul dotáhl. „Chci držet laťku, co nejvíc to půjde,“ doplnil. Podle informací z kuolárů však provázely zkoušení problémy až do posledních generálek.

Na Aladinovi se podílí i umělci z Rakouska, divadlo na něj získalo dotaci. Herec Jan Hönig zmínil, že Rakušané pomohli sehnat grant. „Nebyli spokojeni a byli rozčarováni, že ve výsledku tam ani nehráli. Přišli s předělaným textem, který by se měl dělat. Teď je to takové nevyrovnané, ale tyhle věci se stávají,“ komentuje stažení Aladina.

Šesták mluví podobně. Tvrdí, že tak postupovali i režiséři Krejča a Radok. „Normálně se zkouší pět až sedm týdnů, ale  jsou tituly, které režiséři nechtějí dělat pod sedm, Radok chtěl loni  osm. Není to ale případ Černé komedie,“ zdůraznil v narážce na to, že tato hra se na repertoár už asi nevrátí. Aladina loutkohra znovu uvede možná ještě v této sezoně a určitě ho nasadí  v té příští.