Nechat rozeznít svůj vlastní hlas do celého těla… Poslechnout si šamanský hrdelní zpět, horalské divopiesne nebo rytmy přírodních národů v doprovodu psychedelické trubky…Nebo uvolnit svou mysl a zklidnit vnitřní emoce za pomoci magického zvuku manter… Pokud vás některé ze zmíněných témat zajímá, nepropásněte pohodovou atmosféru letního šantění na mezinárodním festivalu world music v Nových Hradech. Pod titulkem Novohradské znění bude vidět, ale určitě více slyšet ve dnech 11. až 13. července v místním zámku a jemu přilehlém parku.

„Právě do renesance jsme letos sestoupili z gotického hradu v loňských dvou sezonách. A protože k nám přijíždějí často z dálky rodiče s dětmi, takže letos poprvé zapojíme do programu festivalu i malé návštěvníky. Pro děti od tří let otevřeme Festivalovou školku, která nabídne Zpívánky, Hrátky s písničkou, tvůrčí dílny a hry,“ nastínila Květa Jarolímková z Kulturního a informačního centra Nových Hradů.

Samotnému víkendovému festivalu předchází týdenní otevřené mezinárodní setkání alikvotního sboru. „V nádherné přírodě Novohradských hor se scházejí už 5. července zájemci z celé Evropy, letos přijede dokonce jedna sólistka z Kanady. Pod vedením profesora Steffena Schreyera získávají dovednosti, které si pak vyměňují s ostatními. Je to otevřené setkání, takže přihlásit se může každý, kdo má zkušenosti se sborovým zpěvem,“ prozradila dramaturgyně festivalu z agentury Hathor Radka Šindlerová.

Dodala, že zkoušet se bude v nádherném Rokokovém sále buquoyské Rezidence a sbor pak vystoupí nejen v sobotním večerním programu, ale také v rakouském St. Wolfgangu. „Večerní koncerty jsou koncipovány jako world music, kde se budou prolínat tradice různých národů na jedné scéně.

Netradiční bude sobotní koncertní souznění křišťálových mis, alikvotního zpěvu a lyry. Diváci totiž budou vyzváni, aby do vystoupení vstupovali. Myslím, že ačkoli na programu nepatří k těm nejatraktivnějším koncertům, mohl by být co do míry vnitřního zážitku nejlepším,“ naznačila Šindlerová.

Pro festivalové hosty je zajištěno ubytování na hřišti TJ Nové Hrady, permanentka (platí na koncerty, páteční dílny, filmové projekce a přednášky) stojí 500 Kč. Podrobné informace na www.alikvotnifestival.cz.

Novohradské znění: program

Pátek 11.7.2008
Zámecký park
19:30 - 22:00 - Do tanca ! – world music insp. moravskou tradiční muzikou,Tomáš Kočko & ORCHESTR , FLERET & Jarmila Šuláková


Sobota 12.7.2008
Zámek Nové Hrady :
11:30-13:15 – What the Bleep Do We Know? - Co my víme? – dokumentární film USA

Zámecký park
14:00-15:00 – Workshop – LÉTAJÍCÍ BUBEN
Létající buben je projekt, který vedou členové skupiny Létající koberec. Inspirují se původní hudbou přírodních národů z celého světa a vytváří současný moderní mix stylů Etno-world-music-trance – dance – breakbeat.

15:30-17:00 – SVĚTLO V NÁS

Zámecký park
20:00-22:30 – SETKÁNÍ POD PLATANEM – world music


Neděle 13.7.2008
Zámek Nové Hrady :
10:00 – 13:00 – Workshop – HRDELNI ZPĚV – Gendos (Tuva)
Genadij „Gendos“ Čamzyryn je výjimečná postava na tuvinské alikvotní scéně.Gendos Vás zavede do světa asijských stepí, sibiřské tajgy, minulosti a budoucnosti.