AJG tak rovněž zahájí Hudební léto Hluboká.  V programu se objeví David Eben, Ondřej Havelka, Václav Hudeček, Felix Slováček a na podzim ho zakončí Spirituál kvintet.

V zámecké jízdárně visí nyní přes sto obrazů mnohamilionových cen, umění 19. století. Jak se tam vejde téměř čtyřicetičlenný orchestr, vysvětlil ředitel AJG Aleš Seifert. „Je to náročné. Ale předtím, než začneme uvažovat o výstavě, musíme přemýšlet o tom, že se tam bude hrát. V jedné části máme pódium, vznikne malý amfiteátr pro posluchače, vejde se tam až kolem 350 židlí, což jsme si vyzkoušeli loni na podzim při Kornově 4tetu," řekl Aleš Seifert.

Na koncertě zazní předehra k Mendelssohnově dílu Hebridy, inspirovanému cestami skladatele do Velké Británie, Mozartův Koncert pro housle a orchestr č.5 A dur a Beethovenova symfonie č.7.

Warhol a Aleš

Filharmonie si bude muset poradit s akustikou sálu. „Je to vážná věc. Budeme hrát bez ozvučení, což není v jízdárně jednoduché, zvuk se tam láme a různě vrací. Ale při poslední vernisáži v Alšovce došlo k nádhernému skorozázraku: diváci měli pocit, že na ně hudba padá z nebe. Je to zvláštní akustický vjem, který se čas od času objevuje na zámeckých nádvořích, ale v interiéru jsem ho ještě nezažila," popsala manažerka orchestru Barbora Šiftová.

Jihočeská komorní filharmonie se podle jejích slov dlouhodobě snaží o to, aby oslovila širší okruh diváků. A koncert v galerii je jednou
z takových příležitostí.

Hlavním bodem oslav 60 let AJG bude letní expozice Andy Warhol: Zlatá šedesátá, která zaplní jízdárnu od 13. července do 30. září. Sází na světově známé jméno, které by mělo přilákat turisty, na příští léto zvažuje vedení galerie kolekci ruského umění, z podobných důvodů. V prosinci Alšovka završí své šedesátiny expozicí Jan a Mikoláš Aleš.