„Mám ji hodně ráda, sledovala jsem to v televizi. Těch třicet dílů zvládnu úplně v pohodě, strašně se těším,“ líčila čtyřiadvacetiletá Jana Špalová, která přijela z Prahy.

Festival se ve čtvrtek rozjel naplno, ovšem už ve středu večer ho slavnostně otevřela dvojice moderátorů Perla a Měcháček. Publikum bavili mimo jiné písní se sloganem Nehoň se, nehoň/ už je tu Třeboň/ ta naše světová/ hostina filmová…

Program přehlídky, jež potrvá do neděle a přinese na 300 snímků, graduje. V pátek večer má například v zámeckém sále českou premiéru film Dobrý voják Švejk, v kině zas japonský film Nebeští lezci o dětských stíhačích – zabijácích. Divadlo ovládne soutěž i série Wallace a Gromit.

„To jsou velké pecky. V kině vypukne od půlnoci do tří čarodějnický maraton, uvedeme Malou čarodějnici i snímek Mrňous a čarodějnice. Předtím ještě budou ohně na stadionu,“ zve jeden z organizátorů Tomáš Rychecký.

I denní nabídka kina ale není vůbec marná. Například ve 14 hodin tam uvede režisérka Maria Procházková své osudové filmy. Vybrala jich osm: Shoe show aneb Botky mají pré, který viděla jako malá, surrealistickou satiru Konec stalinismu v Čechách, Červenou Karkulku plnou napětí a černého humoru nebo Zaniklý svět rukavic od Jiřího Barty, kde herci–rukavice parafrázují sedm žánrů od honičkových grotesek až k hororové sci–fi.

„Je prostě dokonalý. Romantické a frustrující zároveň je Kolo, cenami i oscarovou nominací ověnčený film, který s poetickým nadhledem bagatelizuje naše lidské pinožení,“ řekla Maria Procházková.

Další vrcholy přijdou v sobotu. Zaprvé díky ukázkám z nového filmu Jana Švankmajera Přežít svůj život, psychoanalytické komedii o stárnoucím muži, který útěkem do snu řeší svá traumata z dětství. Dále třeba v podobě undergroundových snímků z bývalé NDR, ale hlavně v 21.15 u rybníka Svět: štáb tam promítne vítězné filmy na nafukovací plátno ukotvené na vodní hladině. „To asi diváci ještě nezažili a bude to rozhodně neopakovatelné,“ doplňuje Rychecký.

Anifilm, jehož program je na www.anifilm.cz, nabízí rovněž animační dílny pro děti i večerní promítání na Masarykově náměstí. Definitivně festival v neděli zakončí Fantastický pan Lišák od 16 hodin v kině Světozor.