„Necháváme Třeboň za námi, pomohla nám stát se světovým festivalem, pomohla nám vyrůst a jsme za to rádi. Doufáme, že i my jsme byli Třeboni přínosem k její větší proslulosti. Animace znamená oživení a pohyb, a my se teď potřebujeme posunout dále,“ vysvětluje tuto změnu ředitel festivalu Anifilm Tomáš Rychecký.

V posledním roce přivítala Třeboň na Anifilmu přes 9 000 návštěvníků, kteří mohli shlédnout přes 500 soutěžních i doprovodných filmů. Přes 1 500 filmových a herních profesionálů se zúčastnilo speciálních přednášek a prezentací, své pevné místo v programu má již také CEE Animation Forum nebo trh práce Animarket. "Malebná Třeboň má ale své limity. Při organizaci na ně realizační tým festivalu dlouhou dobu narážel, "upozorňuje Gabriela Zajícová. Mezinárodnímu festivalu a jeho hostům už nestačila podle vedení úroveň a kapacita festivalových prostor, stejně jako ubytovací a gastronomické služby. "Snaha o rozšíření kapacit a zázemí pro festival bohužel se zrušením projektu Domu animace třeboňským zastupitelstvem letos v dubnu ztroskotala," upozorňuje Gabriela Zajícová. Festivalu se prý ozvali zástupci hned několika měst, která byla připravena festival podpořit.

Hostit Anifilm bude nakonec Liberec. Primátor Jaroslav Zámečník vysvětluje: „Anifilm, který figuruje na mapě světových festivalů už od roku 2002, je nejvýznamnější akcí svého druhu ve střední Evropě. Kromě mezinárodní propagace můžeme především hovořit o ekonomickém přínosu pro město, do kterého během festivalu přijede minimálně 10 000 návštěvníků. Většina z nich ve městě využije nejenom ubytovacích a gastro služeb, ale bude využívat veškerou infrastrukturu, kterou město nabízí.“

Anifilm a Liberec již mají za sebou řadu setkání, jednání a prohlídek možných míst, kde by festival mohl nově zakotvit.

Nyní již je jisté, že příští ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm se uskuteční ve dnech 5. až 10. května 2020 v Liberci, pátém největším městě České republiky.

Představitelé města Liberec a Libereckého kraje nabízí, jak uvádí Gabriela Zajícová, Anifilmu širokou podporu, poskytnou potřebná místa pro jeho konání a také finanční plnění nezbytné pro realizaci akce tohoto měřítka. "Tato nabídka Anifilmu umožní nejen další existenci, ale především nezbytný rozvoj a růst v kvalitě i rozsahu. Anifilm za to Liberci a Libereckému kraji upřímně děkuje a nabízí oplátkou každoroční mezinárodně respektovanou kulturní akci, která si za dobu své osmnáctileté existence získala řadu pravidelných hostů, diváků i fanoušků," uvádějí pořadatelé.

Radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová má pocit, že Anifilm zapadá velmi dobře do záměru kraje hostit výjimečné kulturní akce, které budou lákat místní ale i přespolní.

S tím souhlasí i hejtman Jihočeského kraje Martin Půta: „Jsem rád, že náš kraj může hostit tak významnou událost, jakou přehlídka Anifilm je. Navíc by díky spolupráci s pořadateli festivalu mohla v libereckém zámku vyrůst stálá expozice, která by kromě animovaného filmu a světoznámých jmen, jakými jsou Hermína Týrlová či Jiří Trnka, přiblížila i herní průmysl. To je odvětví, které se nyní velmi dynamicky rozvíjí a já vnímám do budoucna potenciál například ve spolupráci s Technickou univerzitou.“

V roce 2020 Anifilm nabídne kromě mezinárodní soutěže i propojení animace s hudbou a zvukem. Nebudou chybět ani unikátních živých hudebních vystoupení, která doprovodí prvotřídní animované filmy. Programy festivalu budou probíhat na mnoha místech: v kulturním centru Lidové sady, v kině Varšava, v prostorách Krajské vědecké knihovny a důležitým centrem festivalu se stane také Liberecký zámek. Festival jedná i s dalšími kulturními centry, v nichž budou také probíhat plnohodnotné filmové i doprovodné programy. Oblibu si například určitě získá i dočasné letní kino v centru města.