Ohlédnutí za Zdeňkem Milerem a Krtečkem, osobnosti jako Jan Svěrák či Břetislav Pojar, hity Alois Nebel, Auta 2 i ukázka ze snímku Čtyřlístek. Horory,  řada premiér, dílny animace. Letošní Anifilm hlásí: nabito.

Šestidenní přehlídka, jež začne v Třeboni přesně za týden 3. května a potrvá do 8. května, nabídne 287 filmů. „Je to třetí ročník a stali jsme se největším festivalem svého druhu v republice," řekl producent Tomáš Rychecký.

Oproti loňsku se zdvojnásobil počet filmů v hlavní soutěži, rozdělené na snímky pro děti a dospělé. Jde do ní deset titulů. V sekci pro dospělé figurují Alois Nebel, dokument Crulic – cesta na onen svět o 33letém Rumunovi, který k divákům promlouvá ironicky ze záhrobí,  Rabínův kocour, jenž dostal i cenu César, obdobu Oscara. Pětici doplňují Tatsumi, oslava práce japonského autora komiksů, a  polská animovaná satira Ježek Jiří, jež má předlohu v komiksu o potížistovi, sukničkáři, fandovi skateboardu a piva. „Je to kontroverzní film. Ježek je ožrala, mluví se tam sprostě a kritizuje se katolická církev," popsala dramaturgyně Bára Příkaská.

Pro vítěze 1000 eur

Pět filmů se utká i v kategorii pro děti, napříkad Příběhy noci od Michela Ocelota nebo Thór – legenda z Valhaly. V soutěži krátkých filmů je 30 titulů, v česko-slovenské soutěži jen o čtyři méně. „Zaznamenali jsme nárůst co do počtu i kvality a těší nás, že do finále se probojovaly i práce středoškoláků," podotkla dramaturgyně. Každý z vítězů si kromě ceny Animovaný svět v lahvi odnese prémii 1000 eur.

Anifilm připomene několik velkých jmen. Promítne nejlepší díly Milerova Krtečka i jeho neznámé krátké snímky, přinese profil Jiřího Brdečky v podobě 17 filmů, jež uvede jeho dcera Tereza. Pásmo přímo pro Třeboň připravil Bill Plympton, americký kreslíř dvakrát nominovaný na Oscara, jehož díla jsou provokativní, vtipná a… často o sexu.

Letošní velká novinka bude animovaný horor. „Jedná se o opravdové perly, Vincent, jeden z prvních snímků Tima Burtona, nebo Světlonoš od Švankmajera," upřesnila Bára Příkaská. Exkluzivní nádech patří letos k večerníčkům. Nejenže děti uvidí jejich rozpětí od prvního z roku 1965 až po současné, ale Anifilm zajistil českou premiéru seriálu Malý princ a sérii Mezi námi zvířaty od Nicka Parka, autora Wallace s Gromitem.

Ukázka z filmu Čtyřlístek

Festival nachystal i estonskou retrospektivu plnou absurdního humoru a nadsázky,  přijede i animátor Priit Pärn. V dalším pásmu figuruje pět letošních kandidátů na Oscara.

Přehled osobností, jež do Třeboně dorazí, jen namátkově: Břetislav Pojar, Jan Svěrák (přiblíží, jak vznikal snímek Kuky se vrací), Petr Skoumal, lichožroutka Galina Miklínová, Aurel Klimt, šéf ČT Petr Dvořák. Ukázku z filmu Čtyřlístek přiveze režisér Michal Žabka, studio Bratři v triku představí animátor Jiří Plass, triky Boris Masník.

Oblíbená jsou večerní promítání na náměstí TGM. Publikum spatří loňské trháky Auta 2, Tintinova dobrodružství, Kocour v botách a Rango. Na 12 se rozšířil počet festivalových míst, nově se rozroste mj. do opraveného loutkového divadla. „Na zámeckém nádvoří bude odpočinková zóna, zakončení na rybníce Svět," doplnila výkonná ředitelka Anifilmu Aida Abbasová.

Doprovodný program zahrne výstavy i koncerty, zahrají tři divoké dámy v boa pod názvem Myštet či estonští Kriminaalne Elevant, mísící klezmer, jazz, punk i tango.

Anifilm v číslech

Rozpočet: 5,5 milionu Kč
Diváků loni: 17 000

Vstupné
Jednotlivé vstupné: 50 Kč
Jednodenní akreditace: 120 Kč
Šestidenní akreditace: 500 Kč

Vstupné zdarma
• projekce pro děti a na náměstí
• projekce na rybníce Svět
• dílny animace
• výstavy

Program na http://www.anifilm.cz/