V rámci těchto dnů se uskutečnil o víkendu taneční seminář a během dalších tří dnů zhlédli zájemci zajímavé filmy z alžírské, palestinské, libanonské a egyptské produkce. Diváky zaujal například snímek 100% Arabica přibližující život arabské komunity na předměstí Paříže, film Západní Bejrút zachycující Bejrút po vypuknutí válkyv Libanonu v roce 1975 očima gymnazistů, kterým díky válce začaly „válečné prázdniny“, nebo drama v životě dvou chlapců, připravovaných na sebevražedný útok s názvem Ráj teď hned.


Několikadenní dny věnované arabské kultuře zakončí páteční arabský večer , který začíná na Malé scéně DK Metropol v 19 hodin. Zvyky, tradice a mentalitu tohoto etnika představí pořadatelé návštěvníkům formou ukázek tanců z nejrůznějších částí Orientu, jako například rituální očistný tanec zvaný Zar, hru s vlasy Chálídží z Perského zálivu, klasický orientální tanec, tanec v andaluském stylu či tanec egyptských cikánek. Slavnostní večer zpříjemní syrsko–libanonská hudební skupina Ziriab, jejímž repertoárem jsou upravené staré tradiční arabské písně, a v průběhu večera se bude podávat arabský čaj, káva i arabské cukrovinky. K dotvoření atmosféry nainstalují organizátoři do sálu výstavu tematických obrázků školáků.


Zajímavými hosty večera jsou původem syrský režisér Moris Issa, který se režisérsky podílel na celé řadě filmů, z poslední doby také na známém seriálu Ordinace v růžové zahradě. O životě v Orientu a nahlížení na arabský svět bude jako druhý host besedovat arabista dr. Charit Bahbouh s manželkou.


„Tvrdím, že když člověk neví a nemá informace, vznikají pak fámy. Právě hudbou, tancem, zpěvem a povídáním chceme arabskou kulturu přiblížit a předsudky překonat,“ podotýká velmi pěknou češtinou Charit Bahbouh. Dodává také několik příkladů , které svědčí o velmi silných a hlubokých kořenech vzájemných vztahů mezi českou a arabskou kulturou.


„Málokdo ví, že nejstarší zpráva o Praze je napsána v arabštině, že Cyril a Metoděj znali v 9. století arabštinu, že mistr Jan Hus napsal pojednání o arabském filozofovi, a málokdo si uvědomí, že čeština používá arabské číslice,“ vysvětluje arabista a učitel arabštiny, který mimo jiné objevil a ve spolupráci s Národní knihovnou v Praze vydal knižně 200 arabských a 150 perských rukopisů.
Večerem plným kouzelného a tajemného Orientu bude provázet Martin Kronika.