České Budějovice – Znáte jejich hlasy z rozhlasu, ale možná byste je na ulici nepoznali. Jak vypadají ti, kteří k vám denně promlouvají nebo se starají, abyste měli co a koho poslouchat? Představujeme Katarínu Křepelkovou z fonotéky Českého rozhlasu České Budějovice.

Metroklub i Císler

Narodila jsem se v roce 1961 na Slovensku kousek od Nových Zámků. V roce 1976 jsem odešla studovat do Čimelic Střední průmyslovou školu filmovou, obor obrazová, zvuková a přenosová technika. Táta mi tenkrát důrazně řekl, abych nezapomněla, že se do Čech nejedu vdávat.

Po škole jsem hledala práci v Českých Budějovicích. V roce 1982 jsem nastoupila jako zvukový technik do Českého rozhlasu. Od léta roku 2007 pracuji v naší fonotéce a starám se o zlatý fond archivu českobudějovického studia.

Je to moc zajímavá práce, vždyť máme na páskách nebo na cédéčkách tisíce nahrávek.

Naše nejstarší studiová nahrávka je z roku 1948. Jedná se o písničku Já bych si rád najal dům rytmické skupiny Metroklub. K nejstarším patří také nahrávka Jiřího Císlera z roku 1951.

Máme orginální nahrávky dechovek, které už neexistují. Máme i nejstarší nahrávky Babouků nebo Petra Muka a skupiny Oceán ještě z dob, kdy je skoro nikdo neznal.

Když v 80. letech utekl zpěvák Waldemar Matuška, nesměly se hrát v rozhlase jeho písničky. Přetočily se tedy na velký pás a schovaly, aby je někdo omylem nepustil. Po listopadu 1989 se už zase pouštěly.

Mnohé pásky hledám podle záznamů v šanonech, ale postupně všechny údaje o nahrávkách zadávám do počítače. Pak bude hledání mnohem rychlejší.

Baví mě vyhledávat kolegům nahrávky do vysílání. Když se do hledání v regálech ponořím, občas najdu zajímavé věci, o kterých jsem ani nevěděla, že je vůbec máme.

Muziku a mluvené slovo máme v archivu již zmapované, ale dokumentární fond celý ještě ne. Je tu spousta zajímavých nahrávek, třeba vzpomínání lidí na druhou světovou válku, celý rok 1968, projevy politiků. Máme tady i reportáž, když Vladimír Remek po návratu z kosmu přijel poprvé do jižních Čech.

Přicházejí sem ke mně i rozhlasáci, když potřebují vyhledat různé zvuky nebo efekty. Máme na cédéčkách již z minulosti natočený třeba štěkot psa, dusot kopyt nebo obyčejné bouchání dveří.

Chodí sem i studenti, kteří potřebují kvůli své práci archivní nahrávky. Jeden etnograf tu například hledal první nahrávky písniček folklorní skupiny Úsvit.

Oddech s bambulou

Občas si při práci ve fonotéce pouštím oblíbené písničky. Mám ráda Richarda Müllera nebo šansony Petra Hapky a Michala Horáčka.

Po návratu z práce chodím na procházky se psem. Je to takový padesátikilový bambula. Kdybych Liona neměla, kolikrát bych ani nevytáhla paty z domu. Jenže pes mě naštěstí pokaždé donutí jít ven.