Milovníci fotografií se sešli v pátek večer v českobudějovickém kině Kotva. „Otevírali jsme totiž výstavu fotografky Růženy Švecové, nazvanou České Budějovice panoramatické,“ prozrazuje dramaturg ojedinělé výstavy a zároveň také fotograf Václav Němec.

Již několik let zkušený kurátor výstav zve do kina Kotva známé i méně známé nejenom jihočeské fotografy a fotografky a daří se mu.
Aktuální snímky jsou možná magnetem pro lidi, kteří si pamatují omšelé jihočeské velkoměsto na soutoku Malše s Vltavou z dob před pár desítkami let.
Autorkou černobílé návnady do kina Kotva je českobudějovická fotografka Růžena Švecová, která se narodila v roce 1941.

Fotografovat začala koncem 60. let, ale intenzivně se začala fotografii věnovat až po vstupu do českobudějovické fotografické skupiny Fotos. Dlouhá léta pracovala jako učitelka na různých typech základních škol, což se také promítlo do její tvorby.
Kromě fotografování dětí, ať už v duchu ryze reportážním nebo později v 90. letech také inscenovaném, se zabývala i dokumentární fotografií. Okrajově se věnovala také inscenované tvorbě, kterou byl známý českobudějovický fotograf Karel Skalický.

„Mne samotného však nejvíce zaujaly její černobílé panoramatické fotografie,“ pokračuje kurátor výstavy Václav Němec.
„Od roku 1983 systematicky fotografuje České Budějovice svým panoramatickým sovětským fotoaparátem značky Horizont. Její panoramatické snímky městské krajiny mají vysokou estetickou i uměleckou působivost a nezapřou inspiraci v slavných Sudkových cyklech České středohoří, Praha panoramatická nebo v panoramatických fotografiích Ivana Lutterera z let 1984 až 1991. V panoramatických snímcích Růženy Švecové se zobrazuje její znalost fotografovaného prostředí a láska k rodnému městu,“ pokračuje Václav Němec.

„Snímky mají své osobité kouzlo a atmosféru a vyzařuje z nich génius loci daného místa. Proto pro mne byla velmi snadná volba zařadit její výstavu panoramatických fotografií do dramaturgického plánu kina Kotva. Myslím, že si tato velmi skromná fotografka tuto výstavu zaslouží,“ dodává Václav Němec, který se těšil na dojmy návštěvníků vernisáže.