Díla F. Mendelssohna – Bartholdyho, J. S. Bacha, L. van Beethovena a M. Lavry provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou izraelského dirigenta Amose Talmona. Sólové houslové party přednesou virtuozové, Pavel Šporcl a Joo Young Oh z Jižní Koreje.


Koncert bude o to zajímavější, že zúčastnění umělci společně vystoupí poprvé. Ještě před koncertem nám o sobě řekli více. Izraelský dirigent Amos Talmon se narodil a žije v Izraeli. O své profesní dráze říká:


„S dirigováním jsem začal v pozdním věku. Naštěstí se moje dirigentská kariéra vyvinula velmi rychle. Navíc jsem ke svým aktivitám v Izraeli a v zahraničí ještě založil nadaci Music Angels, jejímž posláním je vytvářet publicitu mladým izraelským sólistům a vyhledávat pro ně možnosti spolupráce s předními symfonickými orchestry.“


Mladý jihokorejský houslista Joo Young Oh je vysoce hodnocen odbornou kritikou a jeho rychle stoupající kariéra svědčí o velkém talentu. Už během nedávných studií na prestižní Juillard School v New Yorku byl zván na vystoupení po celém světě. „Nebylo lehké koncertovat a současně chodit do školy. Měl jsem mnoho problémů s doháněním výuky, ale podařilo se mi školu úspěšně dokončit a na to jsem pyšný,“ prozradil JooYoung Oh.


Pavel Šporcl se na festival po několika letech vrací. „Na spolupráci s dirigentem A. Talmonem i s houslistou Joo Young Oh se moc těším, rád se s nimi seznámím, protože se vždy od ostatních muzikantů mohu dozvědět něco nového. Oba dnešní koncerty se mi líbí a hrál jsem je mnohokrát. Bachův Dvojkoncert je vždy tak trochu dobrodružný, nikdy totiž před zkouškami nevím, jak ho bude cítit můj kolega,“říká s úsměvem jihočech Pavel Šporcl.
V neděli pokračuje festival varhanním koncertem v Klášterním kostele Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, kdy se posluchačům představí italský varhaník Emanuele Cardi a ruská sopranistka Polina Balva.


Další informace nejen o festivalovém programu najdete na www.festivalkrumlov.cz.