I proto se rozhodla po sedmi letech ukončit provoz budějovického klubu Solnice, o čemž Deník informoval jako první 26. března. V úterý firma, která se chce nadále věnovat pouze kulturnímu a kongresovému centru Bazilika na Pražské třídě, upřesnila své důvody, proč vyhlášený klub 31. prosince zavře, a plány – do Baziliky letos investuje tři miliony.

Společnost se s dluhy potýkala dlouhodobě. Roční provoz obou sálů ji stál 2,5 milionu. Z toho náklady na Solnici byly kolem 700 tisíc, ačkoli nájem v ní platila symbolický, 289 korun za rok.

„Zásadní je pro nás oddlužení, největší podíl na něm má firma IGY, která nám dluhy odpustila a zaplatila dalším věřitelům. Vytvářely se náklady, které nemusely být, a granty se drasticky snižují, takže program je třeba plánovat uvážlivěji,“ uvedla ředitelka Baziliky Eva Čepičková.

Solnice tak po sedmi letech končí. Dramaturg Jiří Grauer přiznal, že právě tamní akce ho baví nejvíc a že třeba alternativní programy do Baziliky přesunout nepůjde. „Další rok nejsme schopni přestát, zase bychom se propadali do minusových částek. Solnice vyžaduje, aby se jí lidé věnovali celým srdcem,“ řekl Grauer.

Obrovská ztráta

Umělci, které Deník oslovil, se shodují: bude to obrovská ztráta. Potvrzuje to i herec Jaroslav Dušek. „My s Vizitou hráváme v Solnici, ne v Bazilice, ta pro mě tak inspirativní není. Tam jsme se o to pokusili a nechtěli tam přijít diváci a ani nám se tam nehrálo dvakrát valně. Solnice je mnohem intimnější, mám ji strašně rád,“ reagoval Dušek.

Bývalá ředitelka Baziliky Kateřina Melenová si myslí, že štafetu po Solnici někdo přebere. Klub ale podle ní mohl fungovat dál. „Pro mě je to celé smutný obraz toho, jak se město chová k nezávislým kulturním aktivitám. Jestli někde něco skutečně nejde, tak je to v Budějovicích, to je město sportu. Zjištění, že někde to jde jinak, je tak očistné!“

Tým Čepičkové se nyní soustředí na změny v Bazilice. Potřebuje zvukovou aparaturu, světla i dobré židle. Novou podobu získá do podzimu i předsálí, kde se počítá s pořady typu Antidiskotéky Jiřího Černého a komorními koncerty.

„Bazilika je svým způsobem tělocvična, která nemá atmosféru a pro určité lidi může být až nepříjemná. Jsme si toho vědomi a chceme ji zlidštit. Když se prostoru nebudeme věnovat naplno, za dva roky to můžeme zavřít,“ doplnil Grauer.

Druhá polovina letošního roku bude tak jakousi dlouhou labutí písní Solnice. Postupné 'Odcházení' přinese mnohé z akcí, které už v Bazilice místo nenajdou: koncerty alternativních kapel, písničkářů a loutková divadla.

Anketa umělců: Co říkáte na to, že Solnice končí?

Radim Hladík, Blue Effect
Je to škoda, protože se tam krásně hrálo, patrně i krásně poslouchalo a byl to prostor, který se na určitý druh muziky velmi hodil. Je to soukromé vlastnictví čili s tím nic neuděláme. Byla to naprostá špička v rámci celé země, vynikající.

Jaroslav Dušek, Divadlo Vizita
Solnice je unikát, tak jak je. Má své výhody i nevýhody dané prostorem, ale hraje se tam výborně. Lze tam mít krásnou dramaturgii menších divadel a koncertíčků. Ten prostor má svůj půvab a kouzlo a jestli to skončí jako klub, je to ohromná škoda.

Jan Přeslička, Epy de Mye
Solnice má naprosto citelného genia loci , i když vejdete a nic se tam neděje. Je i značně tolerantní na počet lidí, je to super koncert, ať jich přijde 20 nebo 120. Byla by to obrovská ztráta.