Nové židle, nová světla, nová zvuková aparatura a nová kavárna. Ve velkém stylu se pustilo do úprav kulturní centrum Bazilika v Českých Budějovicích, které po prázdninách znovu otevřelo a do vybavení investovalo 2,5 milionu korun. V podobně velkém stylu pojalo i podzimní program, v němž figurují Kryštof, Vltava, Dan Bárta, Husa na provázku nebo Dejvické divadlo.

Změn doznal především sál. Na první pohled si divák všimne 350 nových židlí. „Až během rekonstrukce jsme zjišťovali, které věci je třeba vyměnit. V sále jsme měli veliké dluhy co se týče techniky, byly problémy i s židlemi, to ani nemělo obdody. Podařilo se nám teď pořídit stejné jako mají na AMU, jsou opravdu pohodlné, ne jen, že dobře vypadají. Mělo by to přispět k tomu, že se u nás budou lidé cítit daleko příjemněji,“ uvedla ředitelka Baziliky Eva Čepičková.

Další podstatnou novinkou je 22 nových světel a zvuková technika. Doteď Bazilika prakticky žádné vlastní vybavení neměla a světla si musela půjčovat až v Praze. „Zvuk jsme si najímali. Klasické divadelní světlo se ani v Budějovicích nedalo půjčit, má ho jen Jihočeské divadlo ale namontované nastálo,“ řekl produkční Jiří Grauer.

Nová zvuková aparatura zvládá malé akustické koncerty, všechna divadelní a taneční představení a veškeré mluvené slovo. Jen drahou techniku na rock si bude Bazilika pronajímat i nadále.

Obrovsku změnu pro divadla přinesou šály na vykrytí. Nyní je Bazilika schopna upravit scénu během tří hodin a pozvat menší experimentální soubory i větší pohybové.

„Sál můžeme uzpůsobit velmi rychle, předtím nás to stálo hrozně stresu, sil a peněz. Nevyhovuje klasickým divadlům, má malou hloubku, moc velkou šířku, chybí propadlo. Na moderní experimentální divadla ano, ale velmi těžko zvládá klasickou kukátkovou scénu,“ vysvětlil Jiří Grauer.

Jiná bude i kavárna. Proměnil se interiér, takže už nebude sloužit jen matkám s dětmi, ale působí více klubově.

„Po těch pěti letech byl upgrade nutný z důvodu opotřebení interiéru, ale šlo nám i o určitou změnu. Chceme ale zachovat dětský koutek, proto jsme tady jako takovou reminiscenci nechali ještě původní gauče, které slouží pro maminky, a koutek s hračkami: maminky už si místa zamouvají,“ popsala Eva Čepičková.

V programu Bazilika upustila od malých akcí, jež doposud pořádala v Solnici. Ta sice k 31. prosinci skončí, ale rodí se klub Nová Solnice, který by původní místo rád nahradil.

Podzimní program Baziliky nabízí řadu hvězd: z divadel Dejvické nebo Husu na provázku, z hudebních Kryštofa, Tata Bojs i Vltavu. „Z ní mám velkou radost, co se bavím s lidmi, u všech to vzbuzuje nadšení. Po čtyřech letech tady bude hrát Jan Muchow s Ecstasy of st. Tereza, vystoupení pro 300 lidí, což je typ středních koncertů, na které bychom se chtěli zaměřit,“ doplnil Grauer a pozval na 5. listopad, kdy Bazilika oslaví pět let a slibuje představení LaPutyka 2 i nový cirkus.

Hudební podzim

7. 10.Vltava
22.10.Ecstasy of Saint Theresa
12.11.Kryštof
27.11.Tata Bojs