Zajímavou encyklopedií lze nazvat novou knihu vodňanského autora Jana Bauera (na snímku) s názvem Netvoři, tyrani a zlosynové českých dějin, kterou vydalo nakladatelství Petrklíč. Bauer sice neopouští pole historie, ale soustřeďuje se na ty postavy českých dějin, které mají svůj štít potřísněný krví nebo zlem.

A nezůstává jen u vladařů či šlechticů a jejich temných čachrů ústících do zločinů, ale zabývá se i osudy loupežníků či vrahů. Bohužel je jich hodně, což není povzbuzující zjištění. Však také podtitul říká, že se jedná o Neveselé ohlédnutí do vzdálené i bližší minulosti.

Šňůru jmen začíná autor zavražděním kněžny Ludmily najatými katany, zastavuje se u knížete Boleslava I., který měl na svědomí vraždu bratra, což mu dopomohlo ke knížecímu stolci. Pokračuje pak řadou osobností, ale také upíry, českou čachtickou paní Kateřinou Bechyňovou, katem Janem Mydlářem a jeho selháním při popravě 16 důstojnických dezertérů, loupežníkem Václavem Babinským, jenž se na stáří polepšil, či neblaze proslulým generálem Windischgrätzem.

Své místo v pochmurné galerii našla i lupičská legenda z první republiky Martin Lecián či vrah a sexuální deviant Václav Mrázek. Autor se nevyhnul ani černým jménům válečné doby Heydrichovi či K.H. Frankovi a jeho peru neunikl ani Klement Gottwald.„Spíše než zvrácené potěšení z minulých hrůz chtěl jsem touto knihou přinést trochu poučení, kterého není nikdy dost,“ říká Jan Bauer.