Úterní koncert Lucie Bílé v budějovické Gerbeře splnil vše, co mohlo asi 700 fanoušků očekávat, a díky Summertime přinesl ještě něco navíc.

Po úvodní tišší novince Bang bang přišel ostrý střih a dva hodně rozprouděné kousky Jinak to nebude a To bude dlouhá noc, kde se poprvé blýskl Stanislav Jelínek s elektrickou kytarou. V kapele Petra Maláska, jež doprovází i Hegerovou, má zpěvačka oporu. A to rytmicky v rockově přímočarých skladbách i třeba v šansonu se sloganem Lásko, máš modrý stín, který opředlo piano se saxofonem. Ten omaloval také bouřlivě přijatý Most přes minulost.

Ostatně šansonová poloha při dvouhodinovém koncertě převládala. Období „čertice“ sice připomněla hitem Láska je láska nebo písní Amor magor, která publikum rozvlnila. Nejvíc však bylo lehce posmutnělých skladeb o lásce. Velmi něžnými odstíny naplnila, vsedě na barové stoličce, například českou verzi Bridge Over Troubled Water, s prostým doprovodem akustické kytary.

K rockové babičce, jak zpěvačku překřtil kolega fotograf, má nicméně Bílá daleko. Diváky nenechala vydechnout, mezi 23 písněmi dělala jen kratičké předěly. Když výjimečně promluvila, byla vesměs vtipná, jako po šesté písni. „Já jsem myslela, že takhle se křičí až na závěr. To už máme končit?“

Od prvního taktu intonačně jistá, výrazově suverénní. V Průhledné noci s pulsující rytmikou ukázala, že ví, jak dostat do písně erotické napětí nejen hlasem, ale i gesty. Pro oči byl rovněž působivý moment při eSeMeS, kdy v kuželu bílého světla zůstala na pódiu z Bílé jen černá silueta.

Rozsah předvedla hned několikrát, při Stůj s mezihrou hammondek a hlavně v prvním přídavku Summertime. Jednoznačný vrchol, výlet z jemných poloh k vypjatým a zpět. Věnovala ho režisérovi Carmen Gabrielu Barre, jenž seděl v hledišti, a podruhé si vychutnala ovace ve stoje. Po Ave Maria uzavřela trojici přídavků drákulovská Jsi můj pán podkreslená pouze piánem.

Tempo se zadrhlo jen jednou, to když se předával šek nadaci policistů a hasičů. Jinak si nadšený potlesk, jako při Zpíváš mi requiem, zasloužila. Že byla sama spokojená, vyjádřila i šťastnou piruetou při aplausu před přídavky.

Byl to prostě opravdu dobrý koncert. Recenzenta k popu skeptického, který do Gerbery přišel s bacilem v krku, dokonce pak bolest na chvíli opustila.