Na dvou místech naráz najdou od pondělí lidé fotografie budějovického autora Milana Bindera. Stoleté výročí městské dopravy je nosné téma knihy, jejíž autogramiáda se uskuteční v pondělí od 16 hodin v knihkupectví Kanzelsberger v Kanovnické ulici. Svými barevnými snímky vyzdobil také interiér Kulturního domu Slavie.

V Kanzelsbergeru se Milan Binder, známý jako autor řady úspěšných fotopublikací o krajském městě, představuje nejen jako fotograf, ale i coby nakladatel.

Součástí je DVD

„Na vzniku této knihy se tentokrát podílelo více autorů, kteří budou rovněž na autogramiádě přítomni a rádi se do knížky podepíší. V prezentované publikaci, popisující pestrou historii zdejší městské dopravy, je zařazeno na pět a půl stovky dobových i současných fotografií a mapek a její součástí je rovněž zdařilé DVD s uváděnou tematikou,“ řekl Milan Binder.

Programem pondělní autogramiády, v němž kromě autorů a zástupců dopravního podniku vystoupí pěvecký sbor Jany Mikulášové ze ZUŠ Piaristická, bude provádět osvědčený Miroslav Mareš.

Binderovy velkoplošné barevné fotografie vracející diváky do doby před sto lety se v poslední době objevily v celé řadě veřejných objektů v krajském městě a okolí. Není to náhoda, Binderovo jméno známe ve spojení se sérií fotopublikací věnovaných právě Českým Budějovicím a jejich minulosti.

První zastavení v této souvislosti patří Slavii, bývalému Armádnímu domu, který historie znala i jako Německý dům. Velkoplošné zvětšeniny zdobí a zateplují ochoz tamějšího schodiště před vstupem do hlavního sálu. Pro sedm barevných fotoobrazů na plátně ve vyšší řadě a pětici dvojobrazů pod antireflexním sklem ve výklencích byly předlohou historické pohlednice z přelomu 19. a 20.století, na jejichž zvětšeninách ve druhém případě ponechal Binder pro větší autenticitu i fragmenty písma někdejšího odesílatele.

Fotografie zachycují budovu z různých stran a úhlů pohledu, v detailech interiér či konfrontují její někdejší a nynější vzhled.

„Člověk je někdy na rozpacích, jestli čas této účelové budově pomohl nebo ublížil,“ konstatuje autor před fotografií znázorňující vnitřní schodiště kdysi osazené sochami a plynovými lampami.

Zvětšeniny pohledů

Velice přitažlivě působí i fotografie o rozměrech deset krát pět metrů v bowlingovém sále pohůrecké restaurace U Jelena. Znázorňuje ústí Krajinské ulice s čelně vyjíždějící tramvají, což působí velice živě, jako by právě tam návštěvník stál. Záběr je opět z přelomu 19. a 20.století a byl nazvětšován z pohlednice, která dokonce prošla poštou.

O něco méně, šest krát tři metry má fotografie v herně komplexu Mercury, zpodobňující hotel Grand v Nádražní ulici, opět s odstupem století. Další, již menší zvětšeniny můžeme nalézt například v kancelářských prostorách Teplárny apod.

Ačkoli Binder pokřtí novou knihu opět zaměřenou na Budějovice, už mu v hlavě klíčí nápady na další. „Ještě zdaleka nejí vyčerpáno vše, co by mohly fotografie říci o Českých Budějovicích. Takže samozřejmě už zraje další téma věnované tomuto městu.“