Slunce dává při pátečním poledni další rozměr žluté, oranžové a hnědé, barvám pravého babího léta. Kousek za Slupencem na Krumlovsku se zrovna hlouček lidí chystá zasadit dvacet malých dubů. Jde o les Ekofilmu, který organizátoři festivalu založili před čtyřmi lety. Nyní čítá pruh dlouhý asi 250 metrů na 7000 stromů.

„Máme málo dámských rukavic, počítali jsme, že bude víc pánů,“ vítá příchozí šéf českokrumlovských lesů Bedřich Navrátil. „Sehnali jsme vám 20 odrostků dubu a vykopali ručně jamičky, abyste měli na to globální oteplování vliv – les absorbuje spoustu kysličníku uhličitého,“ pokračuje.

Před čtyřmi lety ho oslovili lidé z Ekofimu, aby spolu vymysleli akci, která by festival reprezentovala v přírodě. Ačkoli se sází většinou na jaře (je to levnější), pro Ekofilm udělal Navrátil výjimku a vysadili v místě zvaném Pod Velátkou čtyři řady dubů na podzim.

„Na jaře jsme zasázeli další duby i nějaké borovice a smrčky a letos budeme sklízet vánoční stromky,“ ukazuje lesník. Poté kamenitou mez porostlou trnky a bezem prořezali, jamky vyhrabali bagříkem a oseli javory, modříny a jasany.

Zatímco Navrátil vypráví, začíná se sázet. Ekofilmaři vtipkují, že jsou jakýmisi biodiverzanty – letošní téma přehlídky zní biodiverzita, druhová rozmanitost. Zelené rukavice nasazuje i dramaturgyně Jitka Radová. Ta v roce 2006 les spoluzakládala. „Takových šest jsem jich určitě zasadila. Bylo taky hezky, šlo mi to dobře, byly ale malinké, teď budou větší,“ srovnává.

Stojí ti to dobře?

Sazenic se chápe i šéf produkce Jan Fischer v tričku s nápisem Příroda je všechno, co je kolem hospody. Vzduchem se nesou výkřiky Stojí ti to dobře? Náš stojí! Držím to vůbec správně? Dvě desítky dubů nahradí uhynulé javory, které napadl brouk drtník ovocný.

„Zamlada jsem se takových stromků nasázel po horách nekonečně moc, ani bych je nespočítal. Tohle je milá událost a myslím, že přesně pasuje k Ekofilmu: podívat se nejen na filmy, ale i do přírody, co se v ní skutečně děje,“ shrnuje šéf poroty Ján Oparty, jemuž jde sázení vskutku dobře.