Tento v pořadí druhý knižní titul, po loňském debutu s knihou Pachtění, je podle Radových slov součástí volné trilogie mapující na osudech hlavních postav dobu před a po sametové revoluci.


„Pocházím sice z Horních Kněžeklad na Vltavotýnsku, ale poznal jsem důvěrně prostředí Týna nad Vltavou, krajského města Českých Budějovic, kde jsem pracoval, a v neposlední řadě Nové Hrady a Trhovosvinensko, kde nyní žiji. Píši o lokalitách, které důvěrně znám, i když jim třeba dávám jiné názvy. Takže místa, kde se děj knihy odehrává, jsou výsledkem kompilací těchto reálií, ale i částečné fabulace,“ uvedl ke své knižní novince B. Rada, který celý svůj pracovní život spojil s obchodem a po revoluci se stal i zakladatelem prvního supermarketu v kraji – Terna.


K prvním „literárním pokleskům“ řadí Rada koketování s poezií v časech gymnaziálních studií, později se jeho články, povídky a eseje objevovaly v různých časopisech, zejména v Mladém světě, a mnozí si jistě vzpomenou i na jeho společenské úvodníky v propagační tiskovině Terna. Ke knižní tvorbě však přistoupil až v době celkem nedávné.


Pro svůj druhý román si zvolil pro muže nepříliš typickou formu, a to vyprávění v první osobě, ale v ženské roli. K tomu samozřejmě potřeboval poznat daleko hlouběji ženský způsob myšlení a jednání. Osudy jeho knižní hrdinky byly, jak uvedl, inspirovány událostmi a zážitky ze života dvou konkrétních žen, ale v ději jsou dokreslovány i určitými fikcemi.


„Rozhodl jsem se tentokrát pro ženu jako hlavní postavu děje procházejícího posledními čtyřmi desítkami let. Jsem přesvědčen, že si to ženy zaslouží a navíc nesou svůj úděl daleko trpělivěji a snad i odevzdaněji. Žádný chlap nedokáže být taková dobrá duše jako ta moje nenapravitelná učitelka. Kantorství si zvolila nejen jako zaměstnání, ale přímo jako poslání, nenechala se otrávit absurditou předlistopadových okolností, ani etapou poté, naplněnou nejistotou, hledáním a dravostí. Jejím krédem stále zůstává snaha učit děti a zůstat slušným člověkem, třebaže i nová doba přináší nové chyby, křivdy a nespravedlnosti,“ přibližuje ústřední postavu autor, který se ve svém románu snaží vykreslit společenské souvislosti, ale například i postoje různých typů lidí ve vypjatých situacích a mimo jiné také česko-rakouské vztahy a jejich proměny před a po sametu.


Také třetí Radova kniha, do tisku připravený román Kamínky, má v podtextu snahu nezapomenout na to, jaké to bylo v době předchozího režimu, co lidé očekávali od politických, společenských a ekonomických proměn, jak v jejich názorech i skutcích zapracovalo určité zklamání nebo rozčarování. „Je to opět knížka o obyčejných lidech, kteří žijí v naší době a prožívají to, co my. Ne každému se ale podaří zůstat slušným a normálním člověkem, nepodlehnout tlaku událostí a nepopulárních změn,“ dodává Bohumil Rada, kterému spisovatelství učarovalo, protože už nyní intenzivně pracuje na dalších dvou knižních titulech, na něž se při jeho autorském tempu můžeme těšit zcela určitě v blízké době.