Ohnivý cirkus, akrobaty, loutky, herce na chůdách, pohádky i bejbypankovou dílnu pro děti nabízí divadelní festival Na prahu, kterým v pátek a v sobotu ožijí budějovické ulice. Diváci uvidí 12 představení, jež doplní v sobotu od 13 hodin pouliční průvod historickým centrem města v čele s Kašpárkem. Hrát se bude v Malém divadle, na Piaristickém náměstí a na dvoře domu U Beránka v Krajinské ulici, za deště v klubu Solnice.

Již čtvrtý ročník festivalu přinese žánrovou směs loutkového a pohybového divadla a nového cirkusu. Ozdobí ho dva zahraniční hosté: Ania Michaelis z Berlína a Circo Teatro Danza z italského Trieste.

„Ania je performerka, která dělá komorní vizuální představení pro úplně nejmenší děti. Italskou dvojici jsme viděli na festivale v Linci, kdy hráli přes den. U nás vystoupí večer a myslím, že jejich akrobaticko – taneční představení získá mnohem větší kouzlo. Na Piaristickém náměstí postaví konstrukci a na ni pověsí šály i houpačku,“ popsala za pořadatele produkční loutkohry Jihočeského divadla Barbora Lišková s tím, že podobný druh divadla v Česku chybí.

Všechny děti zvou pořadatelé v sobotu od 10 hodin do dílny u Beránka. Mohou si tam vyrobit různé bejbypankové doplňky, které následně využijí ve dvou představeních Kašpárek v rohlíku stejně jako v průvodu městem.

Premiéru ohňové show předvede v pátek večer na Piaristickém náměstí Ohnivý cirkus Garuda, který kombinuje žonglérské techniky a akrobacii. Novinku, noční představení pro dospělé, chystají organizátoři do domu U Beránka.

„Loni mělo úspěch Plyšové porno, tak jsme letos vymysleli program pro oba večery. Na sobotu happening a na pátek hru Blb v podání Marka Matějky z Dejvického divadla, kterého mohou lidé znát z našeho Kocoura v botách,“ řekla Lišková. Matějka uvede autobiografický příběh herce, o kterém si všichni myslí, že je hloupý, a on se v sebeobraně rozhodne, že se stane Ježíšem. „Bude to one man show, nečinoherní herectví založené na komunikaci s diváky,“ doplnila produkční.

Společná permanentka pro dítě a dospělého stojí 200 korun, jednotlivé vstupné činí 50 korun.

Na prahu

pátek 22. května

Malé divadlo 19.00
zahájení, výstava fotografií

Malé divadlo 19.30
Dr. Jekyll a Mr. Hyde

Piaristické náměstí 21.40
Ohnivý Cirkus Garuda

Dvůr domu U Beránka 22.30
BLB / M.U.T.

sobota 23. května

Malé divadlo 10.00
Ó modré nebe

Centrum města 13.00
Kašpárčí průvod

Dvůr domu U Beránka 14.00
Kašpárek v rohlíku 1

Malé divadlo 15.00
S koníčkem přes hory a doly

Piaristické náměstí 17.00
Sešli se tři a stalo se

Dvůr domu U Beránka 18.00
Dřevěný cirkus

Malé divadlo 19.00
Kašpárek v rohlíku 2

Piaristické náměstí 21.15
Italští akrobaté

Dvůr domu U Beránka 22.30
Happening pro Beránka

Více info na www.naprahu.cz