Jde o součást festivalu Flamenco Chequia, který se uskuteční ještě v Praze a v Karlových Varech. V Bazilice se bude ve čtvrtek hrát a tančit od 20 hodin, v Solnici v pátek od 20.30 hodin.

„Naším záměrem je představovat kvalitní španělské umělce a přinést autentický a opravdový prožitek flamenca, který nelze ničím nahradit. Letos je to projekt Trenzao sevillské tanečnice Manuely Reyes, kytaristy José Torrese a zpěváka Manuela de la Malena,“ uvedla ředitelka festivalu Jana Eismanová.

Improvizace v Solnici

Trenzao se skládá z různých flamenkových stylů, jimž se říká palos. Velkou roli hraje dialog tanečnice s hudebníky a okamžitá improvizace, proto se ani stejné palo nikdy přesně neopakuje. Atmosféru také určuje prostor.

„Zatímco v Bazilice to bude mít více divadelní formát, Solnice je příhodnější na větší improvizace a těsnější kontakt s publikem. Představení graduje od vážnějších palos k fiestovým,“ doplnila Eismanová.

Tanečnice Manuela Reyes pochází ze Sevilly, prošla školami několika mistrů a nyní provozuje vlastní studio. Kytarista José Torres Vicente, jenž získal titul Superior de Guitarra Flamenca, studoval u Pata Methenyho. Skládá hudbu a vystupoval třeba v sevillském Teatro Lope de Vega. I třetí člen formace, zpěvák Manuel de la Malena cikánského původu, je zkušený: vystupuje od svých 12 let.

Flamenco, původem lidová hudba a tanec španělské Andalusie, se v posledních desetiletích mohutně rozvinulo a vyprodává sály po celém světě. Kytarista Paco de Lucía, zpěvák Camarón de la Isla a tanečník Antonio Gades ho obohatili o nové prvky, ale zachovali jeho charakter.

Vstupenky do Baziliky stojí 350 a 250 korun, v Solnici lidé zaplatí 250 a 220 korun.