VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budeš ve filmu přes celý plátno. Tak na vteřinu

Hluboká nad Vltavou - /REPORTÁŽ/ Redaktorka Deníku se stala komparzistkou v pohádce Jana Svěráka Tři bratři. Na natáčení strávila dva dny. Coby služka pobíhala po zámeckém parku, chystala slavnostní hostinu i přikládala větve na oheň

28.8.2013
SDÍLEJ:

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.Foto: Deník/Andrea Zahradníková

Během deseti vteřin přijít o místo mezi šlechtou a stát se služkou nebo oslavovat něčí svatbu dřív než narození. Zvláštní situace zažije člověk u filmu. Vyzkoušela jsem si to díky pohádce Tři bratři, kterou Jan Svěrák minulý týden natáčel na zámku v Hluboké. Jakožto člen zhruba osmdesátihlavého komparzu jsem na place strávila dva dny. Tančila před kamerou společně s hlavními představiteli, ale také prožila ono pověstné úmorné čekání.

Startem pro kariéru komparzisty je účast na náboru. Ten se uskutečnil týden před natáčením a nenaplnil mě velkou nadějí.  Dorazilo ohromné množství lidí a nezdálo se příliš pravděpodobné, že si filmaři z davu vyberou zrovna mě. Přesto jsem vyplnila do formuláře míry a nechala se vyfotografovat. Po čtyřech dnech se štáb ozval s pozváním na kostýmovou zkoušku.

Tři bratři jsou, co se týče vizuální podoby, klasickou pohádkou. Komparzisté se tedy těší na kostýmy. Když nás produkce před zkouškou vyzvedává, nahlédnu řidiči do papírů. U svého jména vidím poznámku „role: dvořan/šlechta". To budou šaty, říkám si.

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.Míříme do kostymérny, kterou štáb zřídil v areálu hlubocké střední školy. Velká místnost za jídelnou se proměnila ve filmařský ráj. Podél stěny se táhnou stoly se zrcadly, líčidly, příčesky a umělými vousy. Zbytek plochy zabírají stojany plné kostýmů. Na první pohled zahlédnu krásné šlechtické šaty. Produkční mi však záhy radost pokazí. „Máte být mezi dvořany, ale uděláme z vás služku. Jedna slečna se do toho kostýmu nevešla a vy jste hubená, vám to bude," praví při pohledu na mě.

Kostymérka mi pomáhá obléct oděv – zelená sukně se spodničkou, bílá halena, hnědý živůtek, zástěra a apartní bílorůžový čepec. Maskérka ještě zkontroluje délku vlasů 
a celkový zjev schválí. „Dobrý. Hlavně se nelíčit, přijít bez šperků, odlakovat nehty," dodává. Mladík v kostýmu podkoního je zase požádán, aby se neholil a nemyl si vlasy.

Prvním natáčecím dnem je pondělí. Produkce nás vyzvedává v sedm ráno v Budějovicích a míříme opět do hlubocké školy. Nastává první dlouhé čekání. Kostymérky volají komparzisty po jednom, na převlečení jich přitom čekají desítky. Většina se filmování účastní poprvé. Shodují se, že hlavně chtěli vidět zákulisí.

Postupně se vracejí lidé 
v kostýmech – dámy v dlouhých šatech se složitými účesy, ale i komorníci či zahradníci. Všichni vypadají věrohodně. „Vybrali lidi úplně přesně. Neumím si představit, že támhleten chlap dělá něco jiného než kuchaře," komentuje jeden z komparzistů.

Když jsou po dvou hodinách všichni převlečení, nastává čas vyrazit na plac. „První, co budeme točit, je obrovská radost. Království se probudilo po sto letech a vítá Růženku 
s princem. Takže se usmívejte, ale prosím vás žádná přehnaná gesta. Na place bude absolutní ticho. A pozor na kostým, nepokydejte si ho 
v pauze jídlem," instruuje nás rychle asistent režiséra.

Davová scéna u zámecké brány.

Atrakce pro Japonce

Nasedáme do autobusu. Nasoukat se mezi sedadla v dlouhé sukni se spodničkou není vůbec lehké. Bizarní osazenstvo vozidla budí pozornost. Jakmile vystoupíme u zámku, Japonci přestanou fotit pamětihodnost a mobily a tablety obracejí na nás. Míříme do stanu, čekáme. Kolem chodí členové štábu, z vysílaček zní: „Zkouška! Ticho, prosím! Kamera! Akce!" Volnou chvíli trávíme focením a vtipkováním. „Vydržte, jídlo bude, už zatápíme pod kotlem," směje se komparzista-kuchař.

Před polednem nás asistent vede na scénu do dolní zahrady. Maskérky a kostymérky upravují límce, utahují mašle, květiny ve vlasech. I můj cop pod čepcem potřebuje předělat. Na verandě zámku stojí režisér Jan Svěrák. „Dobrý den, vypadáte krásně," říká, když vstupujeme do obřadní síně.

Odtud budeme v chystané scéně vycházet a radovat se 
z probuzení po stoletém spánku. Řadí nás do špalíru, šlechta vepředu, služebnictvo vzadu. Mezi komparzisty je cítit lehká nervozita. Dva mladíci - strážní mají otevírat dveře. Při první zkoušce se to však nedaří, železná vrata jsou těžká. „No tak chlapi, opřete se do toho," volá asistent.

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.V čele průvodu budou kráčet král a královna David Matásek a Zuzana Norisová. Do síně dorazí rozesmátí. Dveře se zavírají. „Ticho, prosím, kamera, akce!" Spustí hudba, vycházíme ven, ze zahrady jde průvodu vstříc princ Tomáš Klus a Růženka Kateřina Kosová, z nebe padají lístky růží. Než se však stačím rozkoukat, ozve se: „Stop!"

„Jdete hrozně pomalu. Ten záběr má sedm vteřin, tlačte se víc do dveří, svižně," dostáváme pokyny. Znovu se řadíme v síni, asistent vybírá čtyři komparzisty, kteří k zámku přiběhnou ze strany, skupinou se opět proplétají maskérky. Vzduch prosytí lak na vlasy, dojde si na strojek. Fascinuje mě, jaká péče se věnuje účesům lidí, kteří nejspíš 
v záběru ani nebudou vidět.

Scénu opakujeme třikrát, pak je Jan Svěrák spokojený. Následuje natáčení záběru, kdy již všichni stojí na verandě a sledují, jak král předává korunu. Důležité je, aby si komparzisté stoupli do stejných pozic. „Když vedle krále předtím šel chlap, tak najednou ten samý člověk nemůže být na druhé straně verandy. Dávejte si na to pozor," zdůrazňuje asistent.

Točí se šestkrát. V pauzách mezi klapkami už cítím, jaké je v kostýmu vedro, důkladně utažená sukně v pase škrtí.

Poté se chystá scéna svatebních příprav. Komparzisté se mají postarat o ruch v pozadí. Rozmisťování po place přitom nemá daleko k vojenským manévrům. „Takže ty půjdeš odsud a uprostřed verandy se potkáš s komornou. Tam si rychle jako něco řeknete a utíkáš dál. Předveď mi to," úkoluje mě asistent režie. Podobné pokyny dostávají 
i ostatní, mnozí nosí tácy s jídlem, látky nebo svícny.

Několikrát vše zkoušíme, všichni musí vyrazit do akce přesně na signál. Pak nastupují herci. „Kdybyste to nevěděli, čeká se na Kluse, to je ten zpěvák. Měli bysme mu zatleskat, až přijde," vtipkuje představitel královského rádce.

Po první klapce je asistent nespokojen s výkonem komparzisty v roli stráže. „Jak to chodíš? Proč děláš tak velký kroky? Jdi normálně," říká mu. Po pár opakováních je ale vše v pořádku a Jan Svěrák vyhlašuje přestávku na oběd.

Umíš sekat kosou?

V parku jako kdysi dávno…Začíná pršet. Přesto se filmaři pouští do natáčení scény v zámecké zahradě. Má se v ní sekat a obracet seno. Účinkovat tentokrát bude především druhá skupina komparzistů 
v kostýmech chudých poddaných. Členové štábu občas přiběhnou do stanu a vyberou si, koho potřebují. „Umíš sekat kosou?" zní například otázka.

Po delším čekání cítíme únavu. Režisér ale chce zkusit natočit záběr před hlavní bránou. Stále prší, a tak dostáváme pokyny v oranžerii – dvořané budou vycházet z brány, služebnictvo a poddaní k nim běží parkem. „Jak vypadá kamera na věži? Je vidět, že jsou cesty a střechy mokrý?" ptá se Svěrákův hlas ve vysílačce.

Rozmisťujeme se po parku. Já poběžím s komornou po cestičce. Čekáme v dešti na pokyn, šaty těžknou. Po pár opakováních nás asistent přivolá pod střechu. Je po sedmé hodině, když režisér z vysílačky oznamuje: „Protože pořád prší a lepší už to nebude, vyhlašuji pro dnešek konec natáčení."

Neblahé důsledky deště pocítíme ještě ve čtvrtek. Protože narušil plán natáčení, mají filmaři co dohánět a komparzisté se musí hlásit v kostymérně už ve čtyři hodiny ráno. Samotné převlékání jde rychleji, v mezičase vtipkujeme o svých kostýmech: „A jak v tom chodíte na záchod?"

Po šesté hodině dorazíme na zámek. Tentokrát musíme zvládnout mnohem víc než přecházení před kamerou. 
V závěrečné scéně bude celé království tančit okolo ústředního páru. „Uděláme dva soustředné kruhy, které se budou točit v opačných směrech," vysvětluje choreografka a určuje párům místo. Já se dostávám do vnitřního kruhu, tedy nejblíže hercům. Chytíme se za ruce a zkoušíme polkový krok.

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.Potud je úkol jednoduchý, 
v záběru ale nejdřív musíme běžet ze zámku nebo parku 
a kruh utvořit. Přichází také Tomáš Klus a Kateřina Kosová ve svatebních šatech zabalená do deky. „A co tu máme dělat my předtím, než se políbíme? Jak se tancuje před pusou?" ptá se Tomáš Klus.

Po první klapce vybíháme, snažíme se rychle chytit za ruce, což se moc nedaří, a výsledkem jsou především pošlapané nohy. „Tak proč se to nepovedlo? Pojďme znovu," volá choreografka. Jediný, kdo se tancování vyhne, je zahradník, který má předstírat, že ho nějaká svatba vůbec nezajímá a ukusovat z jablka. „Vy máte pochvalu, pěkně tam jíte to jablko," chválí ho Jan Svěrák.

Záběr v chladném ránu opakujeme asi desetkrát. Při jednom pokusu dokonce uzavřeme kruh dřív, než se princ s princeznou dostanou doprostřed, a rovnou tak vyšachujeme ze hry hlavní představitele. „Teď to bylo tak na 99 a půl procenta. Tak ještě doženeme tu půlku," říká asistent režiséra po osmé klapce. Brzy na to je scéna hotová.

Poté štáb propouští polovinu komparzistů domů. Pro ostatní nastává dlouhé čekání. Filmaři nás budou potřebovat až za několik hodin, a tak posedáváme na lavičkách, fotíme se s turisty, půjčujeme si časopisy. Na dlouhé sezení je kostým zvlášť nepohodlný.

Konečně jdeme točit, a to přípravu hostiny na oslavu narození Růženky. Co na tom, že jsme ji ráno už provdali. Každý z komparzistů se opět musí postavit na přesně určené místo a dostane svůj úkol – kováři přenášejí stůl, dáma přerovnává příbory, lokajové rozvinou vlajky, zahradník nese vědro plné květin, já jakožto služka mám rozhodit na stůl ubrus a urovnávat ho.

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.

Ať je to vidět z vrtulníku

Záběr se zachytí na kameru na balkóně a poté z vrtulníku. „Bude to velký celek, tak s těmi ubrusy mávejte pořádně, ať je to vidět. Pojedeme několikrát dokola, než dojde palivo," volá asistent režiséra. Přes hluk letadla pak není ani pořádně slyšet pokyn „Akce!"
Když je hotovo, vracíme se do stanu. „To bylo něco, co? Budeš ve filmu přes celý plátno. Jen se musíš pořádně koukat, bude to tak na vteřinu," směje se asistent k lokajovi, který rozvinoval vlajku.

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.Večer míříme před hlavní bránu pro poslední záběry – království se zbavuje ostrých věcí, aby se Růženka nepíchla. Na cestě leží hromady roští, které budou hořet. Na akci dohlíží hasiči. Komparzisté mají nosit větve, hrabat louku a pilovat hroty na menší bráně. Ta je ze dřeva a filmaři ji tu speciálně pro pohádku postavili. Směrem od zámku navíc pojedou dva vozy tažené koňmi.

Již zkušeně se stavíme na místa. Na pokyn necháme přejet vozy, taháme větve a přikládáme na oheň. Po několikerém opakování už jsme skoro bez paliva, ale Jan Svěrák je spokojený. „A poslední scéna, kterou natočíme na Hluboké, je příjezd lékaře," volá.

Tím moje kariéra u filmu končí. Kolem osmé večerní se vracíme do kostymérny, unavení po dlouhém dni, ale nadšení. Teď nezbývá než netrpělivě vyhlížet premiéru Tří bratrů a doufat, že se tam alespoň na tu vteřinu uvidím. 
A i kdyby ne, stálo to za to.

Autor: Andrea Zahradníková

28.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 26 000 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÁ KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: nástup od 1.8.2018, systém dlouhý-krátký týden, nástupní plat 20000 Kč netto. Pracoviště: Nvg s.r.o. - restaurant honner, Lidická tř., č.p. 445, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Informace, +420 602 110 450.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 26 000 Kč

Prodavači v prodejnách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro maloobchodní prodejnu koberců v Českých Budějovicích, Krčínova 1610 přijmeme ihned nebo po dohodě na HPP prodavače. Požadujeme SO vzdělání, očekáváme samostatnost a flexibilitu, smysl pro odpovědnost a dobrý zdravotní stav. Nabízíme odpovídající mzdu vč. prémiového ohodnocení dle pohyblivých složek mzdy, příspěvky na stravné formou stravenek, pracovní poměr na dobu neurčitou s možností kariérního a mzdového růstu. Uchazeči, kteří projeví zájem o tuto pracovní nabídku zašlou své stručné životopisy na e-mail personalni@breno.cz. a nebo se mohou informovat přímo na prodejně u vedoucího. Vybrané uchazeče pak vyrozumíme o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o. - 024 - české budějovice, Krčínova, č.p. 1610, 370 11 České Budějovice 11. Informace: -, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 120 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci DPP - ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE ZÁKAZNICKÉHO CENTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nejedná se o obvolávání klientů, ale o příjem tel. hovorů. Požadavky: SŠ - vhodné i pro absolventy, studenty, flexibilita. Náplň práce: zpracování objednávek, komunikace s dodavatelem, administrativní práce. Prac.doba 16.30 - 20:00 hod.. Pracoviště: Msv multicall s.r.o., Čechova, č.p. 727, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Gürtlerová, Mikešová, +420 389 822 257,389 822 268.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 300. Poznámka: Místo výkonu práce: Roberta Bosche 2678, České Budějovice, PP na dobu určitou 1 rok + 2 prodloužení, vhodná předchozí praxe v montážní činnosti, není podmínkou, Zam. výhody: 5 týdnů dovolené, závodní stravování, 13. a 14. plat, nadstandardní příplatky za odpolední a noční směnu, prémiový systém, caffeterie, Kontakt telefonicky (8 - 16 hod.) nebo e-mailem.. Pracoviště: Robert bosch, spol. s r.o., Roberta Bosche, č.p. 2678, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Tereza Dvořáčková, +420 800 400 234.


Sobotní historický kostýmovaný průvod prošel Českým Krumlovem na 32. Slavnostech pětilisté růže.
141

OBRAZEM: Hlavní historický průvod slavností růže byl velkolepý

Děti se bavily i vzdělávaly na festivalu v knihovně  Na Festivalu dětských knih, časopisů a her v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích si v pátek děti vyzkoušely i knihovnické dovednosti.
24

OBRAZEM: Děti se bavily i vzdělávaly na festivalu v knihovně

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Školáci v muzeu sledovali ukázky z vojenské historie

Písek – Pedagožky Prácheňského muzea Klára Koubová a Marcela Drhovská připravily nejen pro školáky předprázdninový program nazvaný Jihočeská vojenská historie.

Slavností pětilisté růže pokračují bohatým programem

Český Krumlov - Už od sobotních osmi hodin ráno můžete v Českém Krumlově sledovat dění na druhém zámeckém nádvoří v rámci Slavností pětilisté růže. Na zámku bude totiž po celý den až do 18 hodin držet stráž Schwarzenberská granátnická garda.

Kam můžete za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

Českobudějovicko - Přinášíme zajímavé tipy na víkend.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT