VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budeš ve filmu přes celý plátno. Tak na vteřinu

Hluboká nad Vltavou - /REPORTÁŽ/ Redaktorka Deníku se stala komparzistkou v pohádce Jana Svěráka Tři bratři. Na natáčení strávila dva dny. Coby služka pobíhala po zámeckém parku, chystala slavnostní hostinu i přikládala větve na oheň

28.8.2013
SDÍLEJ:

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.Foto: Deník/Andrea Zahradníková

Během deseti vteřin přijít o místo mezi šlechtou a stát se služkou nebo oslavovat něčí svatbu dřív než narození. Zvláštní situace zažije člověk u filmu. Vyzkoušela jsem si to díky pohádce Tři bratři, kterou Jan Svěrák minulý týden natáčel na zámku v Hluboké. Jakožto člen zhruba osmdesátihlavého komparzu jsem na place strávila dva dny. Tančila před kamerou společně s hlavními představiteli, ale také prožila ono pověstné úmorné čekání.

Startem pro kariéru komparzisty je účast na náboru. Ten se uskutečnil týden před natáčením a nenaplnil mě velkou nadějí.  Dorazilo ohromné množství lidí a nezdálo se příliš pravděpodobné, že si filmaři z davu vyberou zrovna mě. Přesto jsem vyplnila do formuláře míry a nechala se vyfotografovat. Po čtyřech dnech se štáb ozval s pozváním na kostýmovou zkoušku.

Tři bratři jsou, co se týče vizuální podoby, klasickou pohádkou. Komparzisté se tedy těší na kostýmy. Když nás produkce před zkouškou vyzvedává, nahlédnu řidiči do papírů. U svého jména vidím poznámku „role: dvořan/šlechta". To budou šaty, říkám si.

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.Míříme do kostymérny, kterou štáb zřídil v areálu hlubocké střední školy. Velká místnost za jídelnou se proměnila ve filmařský ráj. Podél stěny se táhnou stoly se zrcadly, líčidly, příčesky a umělými vousy. Zbytek plochy zabírají stojany plné kostýmů. Na první pohled zahlédnu krásné šlechtické šaty. Produkční mi však záhy radost pokazí. „Máte být mezi dvořany, ale uděláme z vás služku. Jedna slečna se do toho kostýmu nevešla a vy jste hubená, vám to bude," praví při pohledu na mě.

Kostymérka mi pomáhá obléct oděv – zelená sukně se spodničkou, bílá halena, hnědý živůtek, zástěra a apartní bílorůžový čepec. Maskérka ještě zkontroluje délku vlasů 
a celkový zjev schválí. „Dobrý. Hlavně se nelíčit, přijít bez šperků, odlakovat nehty," dodává. Mladík v kostýmu podkoního je zase požádán, aby se neholil a nemyl si vlasy.

Prvním natáčecím dnem je pondělí. Produkce nás vyzvedává v sedm ráno v Budějovicích a míříme opět do hlubocké školy. Nastává první dlouhé čekání. Kostymérky volají komparzisty po jednom, na převlečení jich přitom čekají desítky. Většina se filmování účastní poprvé. Shodují se, že hlavně chtěli vidět zákulisí.

Postupně se vracejí lidé 
v kostýmech – dámy v dlouhých šatech se složitými účesy, ale i komorníci či zahradníci. Všichni vypadají věrohodně. „Vybrali lidi úplně přesně. Neumím si představit, že támhleten chlap dělá něco jiného než kuchaře," komentuje jeden z komparzistů.

Když jsou po dvou hodinách všichni převlečení, nastává čas vyrazit na plac. „První, co budeme točit, je obrovská radost. Království se probudilo po sto letech a vítá Růženku 
s princem. Takže se usmívejte, ale prosím vás žádná přehnaná gesta. Na place bude absolutní ticho. A pozor na kostým, nepokydejte si ho 
v pauze jídlem," instruuje nás rychle asistent režiséra.

Davová scéna u zámecké brány.

Atrakce pro Japonce

Nasedáme do autobusu. Nasoukat se mezi sedadla v dlouhé sukni se spodničkou není vůbec lehké. Bizarní osazenstvo vozidla budí pozornost. Jakmile vystoupíme u zámku, Japonci přestanou fotit pamětihodnost a mobily a tablety obracejí na nás. Míříme do stanu, čekáme. Kolem chodí členové štábu, z vysílaček zní: „Zkouška! Ticho, prosím! Kamera! Akce!" Volnou chvíli trávíme focením a vtipkováním. „Vydržte, jídlo bude, už zatápíme pod kotlem," směje se komparzista-kuchař.

Před polednem nás asistent vede na scénu do dolní zahrady. Maskérky a kostymérky upravují límce, utahují mašle, květiny ve vlasech. I můj cop pod čepcem potřebuje předělat. Na verandě zámku stojí režisér Jan Svěrák. „Dobrý den, vypadáte krásně," říká, když vstupujeme do obřadní síně.

Odtud budeme v chystané scéně vycházet a radovat se 
z probuzení po stoletém spánku. Řadí nás do špalíru, šlechta vepředu, služebnictvo vzadu. Mezi komparzisty je cítit lehká nervozita. Dva mladíci - strážní mají otevírat dveře. Při první zkoušce se to však nedaří, železná vrata jsou těžká. „No tak chlapi, opřete se do toho," volá asistent.

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.V čele průvodu budou kráčet král a královna David Matásek a Zuzana Norisová. Do síně dorazí rozesmátí. Dveře se zavírají. „Ticho, prosím, kamera, akce!" Spustí hudba, vycházíme ven, ze zahrady jde průvodu vstříc princ Tomáš Klus a Růženka Kateřina Kosová, z nebe padají lístky růží. Než se však stačím rozkoukat, ozve se: „Stop!"

„Jdete hrozně pomalu. Ten záběr má sedm vteřin, tlačte se víc do dveří, svižně," dostáváme pokyny. Znovu se řadíme v síni, asistent vybírá čtyři komparzisty, kteří k zámku přiběhnou ze strany, skupinou se opět proplétají maskérky. Vzduch prosytí lak na vlasy, dojde si na strojek. Fascinuje mě, jaká péče se věnuje účesům lidí, kteří nejspíš 
v záběru ani nebudou vidět.

Scénu opakujeme třikrát, pak je Jan Svěrák spokojený. Následuje natáčení záběru, kdy již všichni stojí na verandě a sledují, jak král předává korunu. Důležité je, aby si komparzisté stoupli do stejných pozic. „Když vedle krále předtím šel chlap, tak najednou ten samý člověk nemůže být na druhé straně verandy. Dávejte si na to pozor," zdůrazňuje asistent.

Točí se šestkrát. V pauzách mezi klapkami už cítím, jaké je v kostýmu vedro, důkladně utažená sukně v pase škrtí.

Poté se chystá scéna svatebních příprav. Komparzisté se mají postarat o ruch v pozadí. Rozmisťování po place přitom nemá daleko k vojenským manévrům. „Takže ty půjdeš odsud a uprostřed verandy se potkáš s komornou. Tam si rychle jako něco řeknete a utíkáš dál. Předveď mi to," úkoluje mě asistent režie. Podobné pokyny dostávají 
i ostatní, mnozí nosí tácy s jídlem, látky nebo svícny.

Několikrát vše zkoušíme, všichni musí vyrazit do akce přesně na signál. Pak nastupují herci. „Kdybyste to nevěděli, čeká se na Kluse, to je ten zpěvák. Měli bysme mu zatleskat, až přijde," vtipkuje představitel královského rádce.

Po první klapce je asistent nespokojen s výkonem komparzisty v roli stráže. „Jak to chodíš? Proč děláš tak velký kroky? Jdi normálně," říká mu. Po pár opakováních je ale vše v pořádku a Jan Svěrák vyhlašuje přestávku na oběd.

Umíš sekat kosou?

V parku jako kdysi dávno…Začíná pršet. Přesto se filmaři pouští do natáčení scény v zámecké zahradě. Má se v ní sekat a obracet seno. Účinkovat tentokrát bude především druhá skupina komparzistů 
v kostýmech chudých poddaných. Členové štábu občas přiběhnou do stanu a vyberou si, koho potřebují. „Umíš sekat kosou?" zní například otázka.

Po delším čekání cítíme únavu. Režisér ale chce zkusit natočit záběr před hlavní bránou. Stále prší, a tak dostáváme pokyny v oranžerii – dvořané budou vycházet z brány, služebnictvo a poddaní k nim běží parkem. „Jak vypadá kamera na věži? Je vidět, že jsou cesty a střechy mokrý?" ptá se Svěrákův hlas ve vysílačce.

Rozmisťujeme se po parku. Já poběžím s komornou po cestičce. Čekáme v dešti na pokyn, šaty těžknou. Po pár opakováních nás asistent přivolá pod střechu. Je po sedmé hodině, když režisér z vysílačky oznamuje: „Protože pořád prší a lepší už to nebude, vyhlašuji pro dnešek konec natáčení."

Neblahé důsledky deště pocítíme ještě ve čtvrtek. Protože narušil plán natáčení, mají filmaři co dohánět a komparzisté se musí hlásit v kostymérně už ve čtyři hodiny ráno. Samotné převlékání jde rychleji, v mezičase vtipkujeme o svých kostýmech: „A jak v tom chodíte na záchod?"

Po šesté hodině dorazíme na zámek. Tentokrát musíme zvládnout mnohem víc než přecházení před kamerou. 
V závěrečné scéně bude celé království tančit okolo ústředního páru. „Uděláme dva soustředné kruhy, které se budou točit v opačných směrech," vysvětluje choreografka a určuje párům místo. Já se dostávám do vnitřního kruhu, tedy nejblíže hercům. Chytíme se za ruce a zkoušíme polkový krok.

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.Potud je úkol jednoduchý, 
v záběru ale nejdřív musíme běžet ze zámku nebo parku 
a kruh utvořit. Přichází také Tomáš Klus a Kateřina Kosová ve svatebních šatech zabalená do deky. „A co tu máme dělat my předtím, než se políbíme? Jak se tancuje před pusou?" ptá se Tomáš Klus.

Po první klapce vybíháme, snažíme se rychle chytit za ruce, což se moc nedaří, a výsledkem jsou především pošlapané nohy. „Tak proč se to nepovedlo? Pojďme znovu," volá choreografka. Jediný, kdo se tancování vyhne, je zahradník, který má předstírat, že ho nějaká svatba vůbec nezajímá a ukusovat z jablka. „Vy máte pochvalu, pěkně tam jíte to jablko," chválí ho Jan Svěrák.

Záběr v chladném ránu opakujeme asi desetkrát. Při jednom pokusu dokonce uzavřeme kruh dřív, než se princ s princeznou dostanou doprostřed, a rovnou tak vyšachujeme ze hry hlavní představitele. „Teď to bylo tak na 99 a půl procenta. Tak ještě doženeme tu půlku," říká asistent režiséra po osmé klapce. Brzy na to je scéna hotová.

Poté štáb propouští polovinu komparzistů domů. Pro ostatní nastává dlouhé čekání. Filmaři nás budou potřebovat až za několik hodin, a tak posedáváme na lavičkách, fotíme se s turisty, půjčujeme si časopisy. Na dlouhé sezení je kostým zvlášť nepohodlný.

Konečně jdeme točit, a to přípravu hostiny na oslavu narození Růženky. Co na tom, že jsme ji ráno už provdali. Každý z komparzistů se opět musí postavit na přesně určené místo a dostane svůj úkol – kováři přenášejí stůl, dáma přerovnává příbory, lokajové rozvinou vlajky, zahradník nese vědro plné květin, já jakožto služka mám rozhodit na stůl ubrus a urovnávat ho.

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.

Ať je to vidět z vrtulníku

Záběr se zachytí na kameru na balkóně a poté z vrtulníku. „Bude to velký celek, tak s těmi ubrusy mávejte pořádně, ať je to vidět. Pojedeme několikrát dokola, než dojde palivo," volá asistent režiséra. Přes hluk letadla pak není ani pořádně slyšet pokyn „Akce!"
Když je hotovo, vracíme se do stanu. „To bylo něco, co? Budeš ve filmu přes celý plátno. Jen se musíš pořádně koukat, bude to tak na vteřinu," směje se asistent k lokajovi, který rozvinoval vlajku.

Komparzisté na natáčení pohádky Tři bratři.Večer míříme před hlavní bránu pro poslední záběry – království se zbavuje ostrých věcí, aby se Růženka nepíchla. Na cestě leží hromady roští, které budou hořet. Na akci dohlíží hasiči. Komparzisté mají nosit větve, hrabat louku a pilovat hroty na menší bráně. Ta je ze dřeva a filmaři ji tu speciálně pro pohádku postavili. Směrem od zámku navíc pojedou dva vozy tažené koňmi.

Již zkušeně se stavíme na místa. Na pokyn necháme přejet vozy, taháme větve a přikládáme na oheň. Po několikerém opakování už jsme skoro bez paliva, ale Jan Svěrák je spokojený. „A poslední scéna, kterou natočíme na Hluboké, je příjezd lékaře," volá.

Tím moje kariéra u filmu končí. Kolem osmé večerní se vracíme do kostymérny, unavení po dlouhém dni, ale nadšení. Teď nezbývá než netrpělivě vyhlížet premiéru Tří bratrů a doufat, že se tam alespoň na tu vteřinu uvidím. 
A i kdyby ne, stálo to za to.

Autor: Andrea Zahradníková

28.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 78 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÍCI V KUCHYNI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 78 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: předem nutno telefonicky sjednat schůzku. Pracoviště: St arkada s.r.o. - haklovy dvory, Haklovy dvory, č.p. 2235, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Alla Goretkiová, +420 774 560 145. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci SEKRETÁŘKA, ASISTENT/KA - PŘÍPRAVÁŘ/KA STAVEB. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme sekretářku, asistentku, přípravářku staveb pro malou stavební firmu v Českých Budějovicích., Náplň práce: poptávky a objednávky materiálů, vyhodnocení nejvýhodnější nabídky, kontrola výkazů výměr, případné doplnění chybějících položek, komunikace se zákazníkem, koordinace závozů materiálů na stavby apod., Požadujeme: důslednost, systematičnost, schopnost a ochota učit se novým věcem, logické myšlení, organizační schopnost, pečlivost, spolehlivost, znalost výkresové dokumentace a stavebních materiálů výhodou, dobrá znalost práce v MS Office, práce s chytrým telefonem - komunikace WhatsApp apod., Nabízíme: firemní telefon, PC, práci v rodinném kolektivu a z toho plynoucí firemní benefity (např. možnost práce z domova apod.), individuální přístup, po zapracování a samostatné práci adekvátní růst platu.. Pracoviště: Stavitelství stehlík s.r.o., Pod Stařečkem, č.p. 413, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Petr Stehlík, +420 720 200 690. Administrativa - Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, 32 000 Kč Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, ekonomové práce PRACOVNÍK KLIENTSKÉHO SERVISU - personalista. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: min. SŠ s matur.a praxí min. 2 roky v jakémkoliv oboru; čistý výpis z RT;velmi dobrou znalost práce na PC (MS Office);zákl.znalost Zák.práce; všeob.přehled;komunikativnost a velmi příjemné, vstřícné vystupování; pečlivost. , NÁPLŇ PRÁCE: kompletní zajištění lidských zdrojů a pers.záležitostí;sběr, evidence a zpracování dat o uchazečích a zaměstnancích a aktivní komunikace s nimi;organizace výběr.řízení;uzavírání pracovněpráv.smluv;komunikace s orgány st.správy ve vztahu k pers.záležitostem;obsazování volných míst a další admin.a pers.práce související s náborem, nástupem a ukončením prac.poměru;vstupní školení BOZP, PO a jejich evidence; zpracování a třídění dokumentů z oblasti personalistiky;org.chodu kanceláře správy firmy; a další operativní úkoly dle nadřízeného.NABÍZÍME: zázemí stabilní dlouholeté společnosti; nástupní mzdu 1 rok 32 000 Kč, 2 rok 35 000 Kč, 3 rok 38 000 Kč;příspěvek na penzij.připojištění po 12-ti měsících trvání poměru u nás;možnost využívat firemní fitness;k dispozici: služební telefon. Prac.doba jednosměnná dle provozní doby firmy PO,ÚT,ČT 8:30-16:30, ST 8:30-18:30, PÁ 8:30-15:00.V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis na e-mail: job@kvalita.com, v předmětu e-mailu uveďte „PRACOVNÍK KLIENTSKÉHO SERVISU - personalista".Vybrané uchazeče pozveme k osobnímu pohovoru.. Pracoviště: Kvalita náhradní plnění s.r.o., Dvořákova, č.p. 383, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Klára Šaňková, +420 387 200 886. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních ÚKLIDOVÝ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: v případě potřeby práce i o víkendech. Pracoviště: Čistící stroje s.r.o., 370 01 České Budějovice 1. Informace: Larysa Bedrynec, +420 774 064 383.

Ilustrační foto.

Vydřené, ale o to cennější tři body pro ČEZ Motor z utkání se Slavií

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Sochu Svobody vytvořili piráti z prázdných lahví

České Budějovice - Neobvyklý dar nachystal pro město České Budějovice jeden ze zastupitelských klubů. Sochu Svobody z prázdných plastových lahví chce umístit v nové hale.

Chybovali řidiči i chodci

Jihočeský kraj - Skoro tři stovky policistů kontrolovaly minulý týden dodržování pravidel a předpisů na silnicích kraje.

Házenkáři nehráli, ženy vyhrály

České Budějovice – Ve druhé lize házenkářů měla Lokomotiva České Budějovice v sobotu odpoledne nastoupit doma v Suchém Vrbném proti Chodovu. Soupeř ale nepřijel a duel se neodehrál.

Hlubocká zoo už zase září stovkami světýlek

Hluboká nad Vltavou - Jako v zimní pohádce si připadali v sobotu návštěvníci Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT