Romantickou komedii, politický thriller, portrét dospívání mladé dívky či oscarový dokument. Široký záběr má Febiofest, jehož jihočeskou část hostí od soboty do 11. dubna českobudějovické multikino. Promítne celkem 12 filmů včetně mnoha předpremiér.

„Po delší pauze zamířil Febiofest letos opět na jih Čech, tentokrát poprvé do multikina CineStar. Přinese to nejlepší a nejzajímavější z pražské části festivalu, nabídne kvalitní snímky z celého světa v předpremiérách, ale i tituly, které v českých kinech už nebudou nikdy k vidění ,“ uvedla manažerka multikina Svatava Kopečková s tím, že se hraje na sálech tři a čtyři.

Cenu Grand Prix získal na Febiofestu polský film Marcina Wrony Křtiny. Natočil ho syrově realistickým reportážním stylem o bývalém zločinci Michaelovi, který se sice snaží žít spořádaně, jenže kolegové z podsvětí nezapomínají.

Novinka Coppolové

Scénář je inspirován skutečným příběhem kriminálníka z polského venkova, který hledá štěstí ve Varšavě. Film má zvláštní ponurou atmosféru, díky ději plného násilí, ale také proto, že v něm převládá temná modrá a chladná stříbrná barva. „Chtěl jsem, aby se divák soustředil na emoce a vnitřní svět obou hrdinů,“ řekl ČTK Marcin Wrona.

Ze známých jmen se na jihočeské plátno dostane například novinka Sofie Coppolové s názvem Odnikud někam. Minimalistické drama o odcizení, kdy boj s depresivní nudou herce Johnnyho přetne až jeho jedenáctiletá dcera, přesně zapadá do filmografie autorky – na festivalu v Benátkách za ně získala Zlatého lva.

Příznivce dokumentů láká Inside Job, jenž se pokouší dohledat příčiny finanční krize, jejíž strůjci zůstali nepotrestáni. Snímek letos získal Oscara. „Obvykle dokumentární filmy nepouštíme, ale v tomto případě jsme udělali výjimku,“ vysvětlil programový ředitel Febiofestu Štefan Uhrík.

Thriller romantický i politický

Milostný trojúhelník nabízí romantická komedie Poznáš, až to přijde?. Lisa se poté, co ji vyhodí ze softballového týmu, pokouší začít nový život. Jako pohádku pro dospělé s dynamikou horské dráhy avizují organizátoři snímek Sucker Punch, v němž mladá hrdinka uniká z blázince do svých představ ve stylu epické akční fantasy. K zbraním hromadného ničení v Iráku a selhání úřadů se vrací politický thriller Férová hra, přídomek romantický má thriller Vztek o Rose, jež netuší, že v domě, kde pracuje jako uklízečka, ji žárlivě pozoruje její milenec.

Febiokolekce zahrnuje i několik civilních titulů. Jedním je Marieke, Marieke, portrét dospívání mladé dívky, která si vynahrazuje citově otupělý život intimními chvílemi ve společnosti starších mužů, jejichž těla si fotografuje. Musí se ovšem vyrovnat se smrtí otce.

Do podobné kategorie spadá i skandinávské drama Věčné okamžiky. Marii, manželce a matce, se v předválečném Švédsku jednoho dne dostává do rukou fotoaparát a prostá žena v sobě objeví nečekaný talent, díky němuž se sblíží s místním fotografem. Lehce mimo všechny zmíněné kategorie pak stojí švédský film Zvuk hluku o policistovi Amadeovi, který bytostně nenávidí hudbu a musí vyšetřovat případ akustických teroristů.