Stejně jako v loňském roce toto ocenění v podobě vznosného historického poháru včetně malované veduty a písma vytvořil českobudějovický DA Atelier skla a výtvarných řemesel. Replika z takzvaného lesního skla byla podle slov tvůrců inspirována číšemi ze 16.století z oblasti někdejších šumavských skláren.

Ovšem DA Ateliér se na propojení historie a současnosti soustřeďuje i v mnohem širších souvislostech své nové koncepce. Ve svých prostorách v Krajinské ulici 21 totiž právě připravuje expozici historického skla na Novohradsku a Šumavě, která by měla být pro veřejnost otevřena již 4.května.

„Mezi exponáty budou mimo jiné také originální repliky z lesního skla, které bylo tentokrát použito i při výrobě jihočeské literární ceny. Kromě toho zde budou představovány trojrozměrnými výrobky i další ukázky z tvorby lidových řemesel a řemeslníků, ať už je řeč o sklofigurkáři nebo o kováři, řezbáři, hrnčíři, perníkáři a podobně. Součástí této vícežánrové výtvarné prezentace jsou rovněž práce z umělecko-průmyslových škol zaměřených na rozličné umělecko-řemeslné obory,“ upřesňuje přitažlivou novinku pro návštěvníky Milan Frajt, provozovatel této galerie.

A pokud budete chtít vidět přímo Číši Petra Voka a jejího nového držitele, jehož jméno zatím neprozradíme, přijďte se podívat 14.května v 16 hodin do obřadní síně českobudějovické radnice, kde bude tato literární cena slavnostně předávána.