Známý český spisovatel Ivan Klíma oslavil minulý týden 14. září své osmdesáté narozeniny. K jeho životnímu jubileu vydalo nakladatelství Portál jednu z jeho knih pro děti nazvanou Jak daleko je slunce. Kniha je rozšířena o nové příběhy, je v nové grafické úpravě a ilustracemi ji doprovází jeho dcera Hana Pavlátová.

Jak daleko je slunce je knížka pohádkových vyprávění, která reagují na zvědavé dětské otázky o světě a jeho smyslu. Dětská proč se proměňují v poetické texty, které poutavě i hravě pronikají do tajemných zákoutí lidské existence. Autor svým vypravěčským uměním a přístupným jazykem vysvětluje původ světla, cenu vzduchu, ale i důležitost přátelství a úcty k druhému člověku a k přírodě kolem nás. Kniha vychází již podruhé, první vydání z roku 1995 je rozebráno. Autor rozšířil druhé vydání o tři nově napsané povídky. Přestože se Ivan Klíma věnuje dětské literatuře spíše okrajově, psaní pro děti nepodceňuje.

„Pro děti se píše maličko jinak,“ říká Ivan Klíma. „Příběh musí být konkrétnější, pokud ukrývá morální poselství, musí být řečeno nevtíravě, neučitelsky. A jazyk musí být srozumitelný, ale to neznamená ochuzený, spíše naopak. Čtením se má dítě seznamovat s krásou a bohatostí jazyka. Autoři, kteří to nevnímají, by toho měli radši nechat.“ Knihu doprovázejí nádherné ilustrace Hany Pavlátové, dcery Ivana Klímy, a silně umocňují celkové vyznění příběhů. Četba knížky se tak stává skutečným zážitkem pro malé i velké a může významně přispět k rozvoji dětského čtenářství.

O budoucnost dětské literatury se Ivan Klíma nebojí. „Myslím si, že ještě aspoň nějaký čas zůstanou děti, které bude četba těšit a objeví právě kouzlo v tom, že naleznou více prostoru pro svoji fantazii,“ myslí si Ivan Klíma. Kniha Jak daleko je slunce vyšla k 80. narozeninám Ivana Klímy. „Život je ten hlavní dar, který dostáváme,“ pokračuje Ivan Klíma. „I když se často vymlouváme na objektivní okolnosti, bude vždycky záležet především na nás, jak s ním naložíme. Já si po léta, i když některá byla, viděno zvenčí, zlá, aspoň jednou denně řeknu: Život je krásný. A to, co nazývám krásou života, záleží hodně na tom, jaké si dovedeme vytvářet vztahy s nejbližšími lidmi, s nimiž žijeme. Je mi líto těch, kteří tohle nepochopili, a protrápí se, promarní se celým životem.“

Ivan Klíma je známý autor, jeho dílo je rozsáhlé a žánrově pestré a zahrnuje prózu, dramata, reportáže, eseje, fejetony i knížky pro děti. V 50. a 60. letech 20. století pracoval jako redaktor a přispěvatel několika časopisů a novin, působil také v nakladatelství Československý spisovatel. Od roku 1970 byl zakázaným autorem, publikovat mohl jen v samizdatu a exilu a živil se dělnickými profesemi.

Je nositelem několika ocenění – Ceny Franze Kafky, Ceny Karla Čapka nebo Litery za literaturu faktu 2010 za knihu Moje šílené století.