Motivací k sestavení a napsání této publikace byla podle Jiřího Cukra skutečnost, že mnohá, sice méně navštěvovaná, ale přesto velice zajímavá místa regionu byla v tištěných průvodcích, jichž s každou sezonou přibývá, neodůvodněně a dlouhodobě opomíjena.


Lidé však hledají nové, neokoukané a turisticky nezprofanované lokality a v tom jim nepochybně vychází Cukrova kniha vstříc velice fundovaně a obsáhle. Ke každé ze zařazovaných pozoruhodností a odhalených míst, ať už je to mlýn, tvrz, kaplička, mostek, pranýř, vodojem, rybník, alej, rozhledna či hospoda je uvedena minimálně jedna fotografie a popis běžného přístupu k nim, jakož i souhrnná mapa oblasti. Kromě autora textu se na zařazené fotodokumentaci podíleli ještě čtyři další fotografové.


„Řada informací, obsažených v knize, je publikována buď po velice dlouhé odmlce anebo vůbec poprvé, z čehož mám velikou radost. Z výsledku mám dobrý pocit a myslím, že i nakladatel – pan Bohumír Němec je s konečnou podobou publikace spokojený. Jsem přesvědčený, že knížka najde své čtenáře hlavně mezi těmi, kteří mají rádi svůj region, chtějí o něm vědět něco víc a odhalovat o něm věci doposud neznámé,“ říká Jiří Cukr.


Je pravdou, že publikace nevznikala úplně snadno. Dalo práci a hledání sehnat podklady a správné informace k místům skutečně „zapomenutým“, odhalovat znovu jejich přitažlivost, zajímavost anebo krásu. Na druhé straně každý úspěšný krok, vedoucí k naplnění obsahu knihy, přinášel mladičkému autorovi, který s kulturními přílohami našeho listu spolupracoval už od svých patnácti let, uspokojení a radost.


Další nová kniha s Jirkovým autorstvím zatím na obzoru není, i když námětů a nápadů má ledenický historik a nadšenec v hlavě celou řadu. Zatím ale hodlá užívat prázdnin a ještě podrobněji poznávat svůj region, který je jeho velkou láskou.