Jeho letošní hvězdou bude zpěvačka Dasha, která vystoupí 
11. července s Jihočeskou filharmonií a Moondance ochestra Martina Kumžáka na nádvoří městského úřadu. „Jednou do roka zavítám do jižních Čech na výlet a Třeboň, mimo jiné kvůli kapřím hranolkům, nikdy nevynechám," říká 33letá zpěvačka.

S oblibou zpíváte věkovité české nebo anglo-americké standardy,  jako  jsou Slunečnice nebo Dream a Little Dream Of Me. Co podle vás způsobuje, že tyto písně jsou schopny dál žít 
v jakékoli úpravě a aranžmá?
Jsou to evergreeny. Tedy především chytlavá melodie, zajímavý text, nebo i výjimečná interpretace, které zaujaly posluchače po několik generací.

Co jste se v muzikálech především naučila?
Lidově řečeno jsem se na těch divadelních prknech „otrkala". Ve svém prvním muzikálu jsem účinkovala 
v osmnácti letech a byla to 
i dobrá škola života.

Netoužíte po žánrově sevřenější formě, ať už koncertní. nebo 
v podobě alba?
Ano,  časem určitě, ale zatím si tu žánrovou pestrost užívám. Tak jak tak, je to hudba, a ta mě baví v mnoha podobách.

Třeboňská nocturna jsou především festivalem klasické hudby. Klasika vám nebyla cizí již od dětských let, že?
Vážná hudba mě chytla už v dětství a nejprve jsem se chtěla stát houslistkou. Když jsem po pár letech odložila housle kvůli zpěvu, díky klasické průpravě jsem chvíli uvažovala o stejném pěveckém směru. Nakonec u mě zvítězilo zaměření na populární hudbu. Poslech vážné hudby je ale velmi dobrý základ k vnímání hudby jako takové. Naučí vás plnohodnotně poslouchat různé nástroje, barvy, náladu a odnést si tak z daného díla, nebo písně hlubší prožitek.

V Třeboni vás kromě Jihočeské filharmonie doprovodí band Martina Kumžáka. Jak dlouhá je vaše spolupráce a čím začala?
Poprvé jsme se potkali při nastudovávání muzikálu Janka Ledeckého – Hamlet před 15 lety. Pak jsme se potkávali na různých projektech a úzká spolupráce začala od doby, kdy mě Martin oslovil pro nazpívání role Mariany v jeho opeře Božská komedie, kterou v roce 2002 uvedl ve Státní opeře v Praze.

Jaký bude váš repertoár?
S Martinem Kumžákem jsme chtěli program, kde bychom propojili plnohodnotně dvě různá hudební tělesa, aby ani jedno z nich nepůsobilo jako doprovod toho druhého. A troufám si říct, že se to Martinovi, coby aranžérovi celého programu, moc povedlo. S rytmickou sekcí Moondance orchestra a s Jihočeskou filharmonií zahrajeme populární písně, které mám ráda, od Alicie Keys nebo Michaela Jacksona.

Vstoupily jižní Čechy, třeba 
i Třeboň, nějak do vašeho života?
Jelikož pocházím z Moravy, tak jsem se pochopitelně vždy soustředila více na domovský kraj, nicméně do jižních Čech minimálně jednou do roka na výlet zavítám. 
A Třeboň, mimo jiné kvůli kapřím hranolkům, cestou nevynechám nikdy.

JIŘÍ KASAL
Autor je hudebním redaktorem Českého rozhlasu České Budějovice