Stejně jako každý rok se zde koná Festival dechovách hudeb Karel Valdauf, tentokrát s letopočtem 2008 na konci a i letos je věnován Svinenskému rodákovi, podle nějž je pojmenován

„Celá akce se koná už pojedenácté, v minulých letech se u nás vystřídalo to nejlepší, co nám nabízí naše česká dechovka.“podotýká Radislav Bušek, starosta Trhových Svinů.

Festival zahájí v sobotu v 15 hodin švýcarský dechový orchestr Sluníčko. „Skládá se ze Švýcarů, kteří navštěvovali podobné festivaly po celé naší republice a česká hudba je uchvátila natolik, že si založili vlastní těleso a dali mu dokonce český název,“ komentuje vznik netradiční kapely Bušek a dodává, že v předchozích letech se ve Svinech objevily kromě Švýcarska i dechovky z Rakouska, Slovenska a dokonce i ze slunného Chorvatska.
Na sklonek sobotního večera je připravena cimbálová muzika s Podhorankou, které budou vyhrávat až do druhé hodiny ranní.

„Návštěva se každým rokem pohybuje nad dvěma tisíci posluchačů. Zdaleka však nejde jen o starší generaci, jak by se mohlo zdát. Mezi příchozími je spousta návštěvníků středního a dokonce i mladšího věku,“ upozorňuje starosta Bušek. Náměstí v Trhových Svinech prý vytváří jakýsi „přírodní amfiteátr,“ který bývá každým rokem obsazen do posledního místečka.

Pravým vyvrcholením akce pak bude vystoupení Velkého orchestru paláce Žofín.“Představí program, který už uvedl s velkým úspěchem v Praze.“ podotkl starosta. Nejde o čistě dechovkovou záležitost, produkci okoření zpěváci populární hudby Stanislav Hložek a Bohuš Matuš, který se po Velkém orchestru uvede divákům i coby sólista. Jeho kolega Hložek bude zpívat „na vlastní pěst“ ještě před společným představením celého tělesa.
„Velký žofínský orchestr obecně udržuje s naším městem velmi dobré vztahy,“podotýká Bušek.

Kromě Sluníčka a Žofínských bude k vidění celá řada dalších kapel, samozřejmě s převážně dechovkově zaměřeným repertoárem. Kromě tradičních Babouků předvede své umění Strahovanka a o pár hodi po ní ovládne Žižkovo náměstí Moravanka.

„Návštěvníci bývají každý rok spokojení, ať už se povede počasí nebo je ošklivo,“dodává starosta a podotýká, že stejně tak i letos budou interpreti vystupovat bez ohledu na teplotní nebo povětrnostní podmínky.

Jedenáctý ročník Festivalu dechových hudeb Karla Valdaufa 2008 odstartuje v sobotu 23. srpna a skončí v neděli, po dvacáté hodině večerní.