Thriller, milostné drama nebo road movie a k tomu herci jako Catherine Deneuve nebo Gérard Depardieu. V českobudějovickém kině Kotva ve čtvrtek začíná festival francouzského filmu, který bude po víkendu pokračovat v multikině CineStar. Přinese 18 snímků, z toho pět předpremiér.
Depardieu se objeví hned ve dvou z nich. Hlavní roli dostal v road movie Na Mamuta!, kde coby čerstvý důchodce nasedne na motorku Mamut a projíždí nejen Francií, ale i své celoživotní vzpomínky. Po boku Catherine Deneuve se pak představí v komedii Profesionální manželka, v příběhu o společenském postavení ženy ze 70. let.

„Je asi nejznámější herecká figura z Francie, ale ty role vybočují z toho, co si lidé o něm představují a v jakých se ukazuje. Jsou jiné než ty z jeho hollywoodské éry,“ podotkl provozovatel kina Kotva Jan Turinský.

Zbylé tři předpremiéry tvoří psychologický thriller Cesta za horizont, dále thriller Druhý svět, příběh milostného trojúhelníku odehrávající se na hranici reality a podmanivé počítačové hry, v němž se divák seznámí s novou generací francouzských herců. Pátým titulem je milostné drama Krásná Junie, příběh ze střední školy zachycující problémy dospívajících v dnešní Francii.

„Film Christopha Honorého je volně inspirovaný románem Madame de La Fayette Kněžna de Clèves,“ uvedla mluvčí festivalu Tereza Jiravová.

Ani Harry, ani Kajínek

Šéf kina Kotva doporučuje Profesionální manželku. Snímek totiž ve Francii vzbudil velký ohlas, a Turinský je proto zvědavý, jak ho přijme české publikum.

„Rád bych viděl večer krátkých filmů, k nimž není možné se nikde dostat. A je to evropský film a ten je jiný než masivní distribuce amerických filmů v kinech, není to Harry Potter ani Kajínek,“ popsal Jan Turinský.

Multikino CineStar hostí přehlídku od příštího pondělí do středy a nabídne vesměs známější tituly, které se, až na pár výjimek, na plátna již dostaly. Ať už je to Hanekeho Bílá stuha o podivných nehodách v rakouské vesničce na začátku 20. století nebo thriller 22 výstřelů s Jeanem Renem. Vedení CineStaru do dramaturgie nezasahovalo, ale s kolekcí je spokojené.

„Můj tip je Serge Gainsbourg: Je t'aime. Ten jsme ani v distribuci neměli, mohl by zabrat, většinou na takovém druhu festivalu tyhle filmy fungují. Když jsme měli loni Coco Chanel, byla velmi úspěšná, stejně jako předtím Edith Piaf,“ řekla hlavní manažerka multikina Svatava Kopečková.

Francouzské filmy v Českých Budějovicích táhnou; do kina Kotva chodilo loni v průměru přes sto návštěvníků na jedno představení. Několikrát bylo i vyprodáno.

„Nejcennější je pro mě to, že hrajeme ojedinělé filmy buď v předpremiéře, nebo je promítáme jako první v jižních Čechách,“ doplnil Jan Turinský z kina Kotva.