To vše skrývá vyprávění Bylo nebylo aneb Pohádky z kavkazské vesničky, které premiérově uvede v sobotu v 17 hodin v Malém divadle loutkoherecký soubor Jihočeského divadla. Autor i režisér pozoruhodné inscenace Jevgenij Ibragimov, Čerkéz krví i duší, se pokusil pohádkovým cyklem vytvořit rekonstrukci tradičního čerkézského archetypálního divadla.

„Všechny tyto pohádky, které mají kořeny v pohanské mytologii, stále ještě vyprávějí u nás doma rodiče a prarodiče svým dětem. Myslím, že jsou na rozdíl od českých více metaforické a založené na symbolech. Když je například mně doma tatínek vyprávěl, používal jako loutky velmi jednoduché objekty. Někdy třeba čepici jindy koňský bič,“ vzpomíná držitel nejprestižnějšího divadelního ocenění Ruské federace: Zlaté masky za nejlepší loutkářskou inscenaci roku 1999 a Zlaté masky za nejlepší režii v letech 2002 a 2006.

Vedle hlavní pohádky (hrané živými herci i loutkami) o vychytralém kocourovi a důvěryhodných myších, se dětští diváci dozví něco ze životního stylu starobylého národa Čerkézů, a uslyší také prapůvodní hrdinskou národní modlitbu, která se zpívá při vesnických slavnostech. Vyprávění starobylého národa Čerkézů jsou zajímavá, vtipná, trochu absurdní, veselá i poučná, ale na rozdíl od našich pohádek o něco drsnější. „Ano, vždyť i lidský život je hrubý a někdy pořádně! I člověk se někdy chová jako stádo, jde slepě za ostatními a nepoučí se z chyb svých předků,“ uzavřel režisér Jevgenij Ibragimov.