„Do jižních Čech jezdíme od roku 1987 a dlouho jsme hledali hru, kterou bychom se zavděčili zdejšímu kraji a s ním spojených pověstí. Konečně se nám to podařilo s Bílou paní, i když nepochází z Rožmberku, ale z Avenelu ve Skotsku,“ říká šéf souboru Jan Zábranský. „Stejně jako česká Bílá paní i ta skotská pomáhá dobru a trestá zlo, takže snad - a navíc v éře globalizace - její trochu exotický původ nebude vadit,“ dodává. Předlohou k Bílé paní Avenelské se stala komická opera Bílá paní francouzského skladatele Adriena Françoise Boieldieua, která měla premiéru v roce 1825 v Paříži. Operní libreto plné romantické atmosféry, dramatických momentů a překvapivých zvratů napsal tehdy začínající dramatik Eugène Scribe podle románu Waltera Scotta.

V podání divadla Esence neuvidí diváci operu, ale romantickou hru se zpěvy a živou hudbou. Písně i hudbu složila, hraje a zpívá kapela vytvořená ze členů divadla. Kromě zmiňované novinky přivezou divadelníci také oblíbenou hru Královna jelenem, která měla premiéru loňský rok. Příběh hry Královna jelenem si hrabě Gozzi vypůjčil z orientálních pohádek, jména i charaktery převzal z italského improvizovaného lidového divadla, přidal své hořké zkušenosti s lidskou zlobou a nepřejícností a vznikla tak kouzelná tragikomická pohádka - Jak si královna Serendipu ženicha hledala, a kdyby nebylo papouška, tak štvána psy a lovci skáče v houští dodnes.

„Hry jsou určené dospělým i dětem. Doufáme proto, že přinesou všem zábavu i zamyšlení - prostě radost. Rádi bychom opět pozvali naše stálé diváky, kteří na nás chodí pravidelně každý rok. Jak víme, nejsou to jen místní diváci, ale i vodáci, kteří konají svou pouť po vodě pravidelně ve stejném termínu jako divadlo Esence své každoroční turné,“ uzavřel Zábranský.

Kdy a kde a za kolik se hraje…

So – 26. 7. Vyšší Brod: Královna jelenem - od 21 h

Ne – 27. 7. Vyšší Brod: Bílá paní Avenelská - od 21 h

Po – 28. 7. Vyšší Brod: Královna jelenem - od 21 h

Út – 29. 7. Vyšší Brod: Královna jelenem - od 21 h

St – 30. 7. 08 Hrad Rožmberk: Bílá paní Avenelská - od 20:30


Čt – 31. 7. Rožmeberk: Bílá paní Avenelská - od 20:30

So – 2. 8. 08 Vyšší Brod: Bílá paní Avenelská - od 21 h.


Cena se bude pohybovat mezi 50 a 60 Kč.