Vděčný operetní titul

Mam´zelle Nitouche se na českobudějovické jeviště vrací vlastně již popáté. Poprvé zde byla tato oblíbená opereta Florimonda Hervého uvedena hned v roce 1946, v nové podobě potom o šest let později a další až v roce 1985. Naposledy pak si tento vděčný operetní titul připomínáme s režií Josefa Bulíka. Nové uvedení „Nitušky“, jak je hrdinka Hervého dílka divadelníky důvěrně nazývána, režíruje Jana Kališová, která je rovněž podepsána pod inscenační úpravou překladu Oldřicha Nového. Hudební nastudování bylo svěřeno Martinu Peschíkovi a na scéně Jana Růžičky se setkáme s kostýmy rovněž z jeho návrhářské dílny.


„Hervé byl nesmírně plodný skladatel, kromě jiného má na svém kontě devatenáct operet, dvaadvacet komických oper a sedm baletů. A Mam´zelle Nitouche stvořil již jako zralý autor na prahu šedesátky na vynikající libreto Henriho Meilhaca a Alberta Millauda o rozpustilé chovance dívčího ústavu U vlaštoviček. A právě tato opereta, která zdomácněla na českých pódiích díky Oldřichu Novému a také díky Stanislavě Součkové, je skvělou ukázkou Hervého svižných a lehce zapamatovatelných nosných melodií, které se uchytily i mimo jeviště,“ říká k novému programu dramaturg divadla František Řihout.

Na jaké herce se můžeme těšit

V jihočeské inscenaci se můžeme těšit v hlavních rolích na Ivu Hošpesovou, Dagmar Volfovou, Gabrielu Burianovou, Josefa Průdka, Miloslava Veselého, Aleše Voráčka, Svatopluka Sema, Otakara Nováka, Františka Brantalíka, Pavla Klímu, Václava Janečka, Alexandra Beně, Miroslavu Veselou a další. A kdo nestihne premiéru, reprízy Mam´zelle Nitouche jsou plánovány na 15., 16. a 17. října.