Pochází z Českého Těšína, herecké začátky prožila spolu se svou sestrou v Těšínském divadle, poté vystudovala Divadelní akademii ve Varšavě. Během studia ztvárnila jednu z hlavních postav ve filmu Mistr P. Trzaskalského a hrála v několika seriálech.

Minulou, svou čtvrtou sezónu v Jihočeském divadle uzavřela v roli Constance ve Třech mušketýrech a Elisabeth v Robinu Hoodovi, který měl na otáčivém hledišti premiéru v červnu. V uplynulých sezonách se mimo jiné blýskla jako Ofélie v Hamletovi a jako markýza de Merteuil v Nebezpečných vztazích. Nyní ji můžete vidět také ve hře Mnoho povyku pro nic.

Proč jste se usadila právě v Budějovicích, nelákalo vás zůstat ve Varšavě?
Ve Varšavě jsem se cítila stále jako cizinka. Do Budějovic jsem přišla za prací a za láskou, Jihočeské divadlo jsem neznala, ale to tehdy nebylo důležité. Když jsem tady dostala angažmá, neváhala jsem.
Sice jsem v Polsku měla nějaké pracovní nabídky a příležitosti, ale zůstat jsem tam nechtěla, bylo pro mě milejší vrátit se do Čech.
Rodičům se samozřejmě zdálo, že dál od domova jsem se přestěhovat nemohla, ale rádi mě navštěvují, děláme výlety po okolí. V jižních Čechách se mi líbí.

Máte herectví v rodině?
Tatínkova sestřenice je herečkou, hostuje nyní ve Švandově divadle, maminka se během školních let účastnila recitačních konkurzů a dědeček mi vyprávěl, že za války přednášel básně. Bratranec, syn té tety, je v Polsku známý herec a zpěvák. Takže trošku…
A moji rodiče chodívají do divadla, kde jsme hrávali jako děti, spoustu let. Se sestrou jsme kdysi hrávaly v divadle, i v amatérském souboru, ale ona žertuje, že není hloupá, aby vykonávala toto povolání profesionálně.

Jak vzpomínáte na léta strávená v Těšínském divadle?
Zpočátku si mě podmanilo kouzlo jeviště, divadelní zákoutí, zákulisí a jeho vůně. Cítila jsem se výjimečně. Moje sestra hrála víc, a já jsem cítila, že bych mohla také… Tehdy jsem si neuvědomovala, že právě proto, že jsem hrála míň, asi jsem si chtěla dokázat,že na to mám taky, a proto jsem se přihlásila na herectví.
Bylo úžasné jezdit společně s herci na zájezdy. Spolu s pěti podobně mladými lidmi jsme vytvořili partu, jaká bývá pro divadlo hodně důležitá, protože dokáže dodat ostatním chuť do práce.

Jaký dramatický žánr máte nejraději? V jakém nejraději hrajete, jaký ráda čtete?
Dramata čtu nerada, protože si často nedokážu představit, jak by vypadala na jevišti, a nedokážu se pořádně soustředit.
Když hraju komedii, dostávám chuť zkusit něco vážného, emoce, výkřiky, slzy, a potom potřebuju odlehčení.
Oblíbený žánr nemám, mění se v průběhu sezony a let. Jsem blíženec a mám ráda změnu.


Jaký je váš vztah k herectví, volíte mezi prací a láskou?
Obojí je pro mě důležité. Jsem ambiciózní v práci i ve vztahu, a když mám práci, chci se zlepšovat a dostávat víc pracovních příležitostí, takže by se mohlo zdát, že obětuju vztah pro herectví.
Ale já to vnímám tak, že když dosáhnu úspěchu, mám poloviční radost, když se o něj nemám s kým dělit.

Přestalo vás někdy herectví bavit?
Ano, ještě v Těšínském divadle. Po dvou letech, co jsem tam pracovala jako nápověda, jsem víc hrála a dostávala větší role, jak jsem vždycky chtěla. A to mělo být všechno? Měla jsem pocit, že se dál nemůžu vyvíjet.
Chtěla jsem jít studovat, a bylo mi téměř jedno co. Herectví bylo samozřejmě prioritní, ale dostala jsem se i do Ostravy na základy společenských věd a polštinu. Dnes si neumím představit, jak bych se tomu mohla věnovat…

Co vás čeká v této sezoně?
Mám „slíbené“ dvě hezké role, ale nechtěla bych to zakřiknout. Doufám, že pak budu spokojená, a diváci také. Na podzim se objevil v České televizi záznam našeho představení Tlustý prase a také na Nově film z cyklu Soukromé pasti, kde jsem si zahrála po boku Zdeny Studénkové a Vladimíra Kratiny.

Petr Andreas