V průběhu tohoto dne budou totiž na českobudějovické divadelní scéně uvedeny hned tři hry současného populárního dramatika Martina McDonagha. Na zajištění zmíněného mimořádného divadelního počinu se společně s Jihočeským divadlem podílejí i pražské soubory Švandova divadla a Činoherního klubu.
Drsným a v přijatelné rovině cynickým laděním je příznačný titul Kráska z Leenane, který jihočeská činohra v režii Michala Langa uvede hned v 10 hodin dopoledne. Švandovo divadlo přijíždí s Lebkou z Connemary, kterou pro změnu režíroval českobudějovický Martin Glaser. Ta je na programu odpoledne v 15 hodin a večer ve 20.30 hodin pak přichází na scénu cenami ověnčený Osiřelý západ v nastudování Činoherního klubu s režisérem Ondřejem Sokolem.

Aktuální i pro českého diváka

„McDonagh, ačkoliv píše o irském zapadákově, je mimořádně aktuální i pro českého diváka. Jeho černý humor, skvělé postavy a situace mají přes veškerou drsnost v sobě něhu a touhu po čistých citech. Úžasné je, že jeho tři hry na sebe časově, ale i různými odkazy v ději smysluplně navazují,“ konstatoval režisér Glaser, který je přesvědčen, že McDonaghova tvorba oslovuje diváky napříč generačním spektrem. V listopadu bude potom projekt přesunut do Prahy, kde však má být uveden na dvou scénách zapojených divadel.


Jihočeské divadlo se snaží vycházet vstříc divákům i v tom, že připravilo pro zájemce o všechna tři představení abonentku v hodnotě 400 Kč (pro studenty za 280 Kč) a navíc jako bonus mají držitelé abonentky desetiprocentní slevu na konzumaci v blízkém Malém pivovaru. Ceny jednotlivých vstupenek se pak pohybují od 140 do 250 Kč, na bidýlko od 60 do 100 Kč.


Součástí sobotního programu je rovněž výstava Fragmenty z týdne ve West Claré s fotografiemi Noela O´Briena, při jejímž zahájení ve 20 hodin vystoupí s irskými baladami Věra Klásková.

 

Program

Kráska z Leenane
10 hodin / Jihočeské divadlo

Lebka z Connemary
15 hodin / Švandovo divadlo Praha

Osiřelý západ
20.30 hodin / Činoherní klub Praha