V modrém svetru 
a s batohem, z něhož zrovna loví rohlíky, by ho laik snadno minul. A právě v tom je kouzlo: spisovatel Jáchym Topol ve stánku na táborském knižním festivalu Tabook nevyčnívá, působí skromně. V obrovském bílém stanu, který stojí na náměstí TGM, je podobných literárních osobností řada, ale mnohem víc je vidět a slyšet děti, které všude kolem hopsají 
s motýlími křídly na zádech.

Na akci, která vrcholí dnes programem pro děti i dospělé (viz tabook.cz), vítají v pátek dopoledne příchozí dívky 
v oranžových tričkách s nápisem Živá knihovna. Princip je prostý. V knihovně čekají lidé coby knihy, čtenář si je na 30 minut 'půjčí' a listuje – ptá se.

„Snažíme se upozornit na předsudky společnosti. Je tam Romka, která otěhotněla velmi mladá a teď žije v jedné místnosti s 11 členy své rodiny, nebo paní, která působí v politice a zároveň se stará o svou rodinu," vysvětluje 17letá studentka Eva Müllerová.

Chrochtík a Kvikalka

V zadní části tou dobou děti naslouchají čtení z knihy Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem. Čte autorka Ester Stará. „Chybí těm zvířátkům něco?" háže otázku a jedna z holčiček úsměvně reaguje: „Peníze."

Čtení sleduje Štěpán Ondřich, šéf kultury v Bechyni, zde ovšem v netradiční roli. Již sedmým rokem totiž pro nakladatelství Baobab, které festival pořádá, staví stany. „Čistím si tak hlavu. Při stavění jsem měl docela vítr, protože vítr foukal," líčí s úsměvem.

V přední části šapitó se zrovna chystá svačit Jáchym Topol. Po první otázce rohlíky ještě na chvíli odloží a rozpovídá se. Zastupuje zde s Mariannou Placákovou Knihovnu Václava Havla.

„Je čest být mezi takovými nakladateli. Jakmile se rozhlédnu, mám šílenou radost, 
u stánků jsou kamarádi, tady je Standa z Paseky, podívám se doleva a vidím Roberta 
Krumphanzla z Revolver Revue, mám pocit, že jsem doma," líčí Topol. Zažil literární veletrhy ve Frankfurtu, Londýně 
i Skandinávii. Pokaždé jsou pro něho namáhavé, ale úžasné. „Vlastně se zde potkávají příbuzní," glosuje.

Jeho slova však trochu zanikají v šumu z dílny Babočkárium. Je plná dětí s rukama od lepidla a papíru. „Přijdou pěšky a odletí s komiksovými křídly," popisuje lektorka Milada Rezková. V motýla se mění i dítě, nad nímž stojí Lucie Prášilová z Tábora. „Můžu ti to dát na záda?" ptá se žena, kterou na Tabooku zaujala francouzská literatura. Šestašedesátiletá Marta Růžková 
z Prahy zase obhlíží, co by koupila vnoučatům.

Člověk zde potkává i známé jihočeské tváře. Ať je to básník Lumír Slabý nebo ředitelka strakonické knihovny Andrea Karlovcová. Tu oslovila knížka Mařenka už říká Ř, jíž se bude věnovat tvořivá dílna v sobotu v poledne. Jihočeské autory tu reprezentuje například David Žák s novinkou Návrat krále Šumavy. Podle šéfa nakladatelství Labyrint Joachima Dvořáka je kniha napínavá a čte se velmi rychle, jako by se člověk díval na film.

Král Šumavy

„Moc mě těší, že po pěti letech, kdy jsme na Šumavě s Davidem přemýšleli, co psát dál, vznikla tahle kniha. A bude to satisfakce nejen pro autora, ale především pro lidi, kteří tenkrát žili v v Československu 
a měli podobné osudy jako hrdinové románu o Josefu Hasilovi," myslí si Dvořák.

Program dnes pojede od rána. Třeba Topol se představí dvakrát. „Ti, co si přijdou poslechnout moji řeč o knihách Václava Havla, to budou fakt pokrevní bratři. A mé čtení? Když jedu do Frankfurtu, obtěžují mě 15 maily, co budu číst, 
a tady zjistím, že mám setkání s Jiřím Peňásem nad knihou 
a nevím nad jakou. Bude to improvizace, buď lidi zaujmeme, nebo ne," usmívá se spisovatel.

Jedno je jisté. Při odjezdu 
z Tábora si knihmilec uleví podobně jako jedna z žen v pátek: Utratila jsem všechny prachy za knihy.