Stejnojmennou adaptaci historické detektivky režírovala umělecká šéfová souboru Martina Schlegelová. „Jde tam o sérii záhadných vražd, které na začátku působí, že jsou dílem ďábla. Celé to probíhá v zimní tajemné atmosféře,“ líčí Martina Schlegelová.

Herec Pavel Oubram v hlavní roli dvorního vyšetřovatele Vlastimila Vondrušky, Oldřicha z Chlumu,přijíždí, aby rozluštil záhadný případ. Vraždí skutečně mrtvý kontur nebo nebezpečný šílenec? „Jeho postava vychází z toho, že spravedlnost se hledá v srdci. Oldřich ne vždy respektuje přání svého panovníka,“ charakterizuje hrdinu Vlastimil Vondruška a dodává: "Snažil jsem se zachovat tehdejší étos vnímání spravedlnosti.“

K dramatizaci historického tématu se JD dostává poprvé „Taková práce je radost. Člověk si užije historické kostýmy a rekvizity, souboje, rytířské dvoření, svůdné ženy, trubadúry…“ libuje si režisérka.

Pracovat s knihou bylo prý náročné. Oproti původnímu textu se přesunuly dějové linky z města na hrad. „Udělali jsme z toho sevřenější drama,“ vysvětluje Martina Schlegelová. Postava inkvizitora, kterou se v předloze spíše straší, na hrad přijíždí záhy v podání Tomáše Kobra. „Nikdy jsem nehrál v historické hře. Postava mě baví ve své pevnosti a váženosti,“ chválí si herec. Jeho inkvizitor prý nebude děsivý. „To by byla nuda,“ myslí si. Kvůli roli studoval dokumenty o inkvizici a nechal se inspirovat kardinálem Ratzingerem, později papežem Benediktem XVI. „V dokumentu mluvil o obraně víry se zvláštním úsměvem, jako by věděl víc než ostatní,“ vypráví Tomáš Kobr.

Historická detektivní hra Ďáblův sluha má premiéru v pátek 8. března v 19 hodin.