Novinku Nikity Michalkova, Clivea Owena v roli sportovního novináře, nejúspěšnější slovenský film posledních deseti let i snímek pro fanoušky Kill Billa. Devět titulů nabízí projekt Manifesto, ozvěny světových filmových festivalů. Od čtvrtka do 13. října snímky uvedou čtyři jihočeská kina: budějovická Kotva, táborský Svět, strakonické Oko a jindřichohradecká Střelnice.

Podstatou celorepublikové akce je nabídnout vybraným českým biografům a divákům kolekci festivalových hitů v exkluzivní předpremiéře a ve formě putovní minipřehlídky během jednoho týdne.

„Je paradoxní, že dobrých a úspěšných festivalových filmů je čím dál víc, většina z nich se bohužel nedostává do širší distribuce. V poslední době se tak česká kina stále více spoléhají jen na osvědčené komerční tituly, především 3D filmy, které se letos staly velkou módou a atrakcí. My nabízíme divákům kvalitní filmy, které jsou masově navštěvované na velkých festivalech,“ uvedl šéf projektu Jiří Králík, ředitel pražského kina Atlas.

Při výběru filmů se organizátoři snažili o maximální žánrovou pestrost. V nabídce tak figurují anime, fantasy, hudební film, válečný velkofilm, thriller i melodrama.

Asi nejznámější je snímek Nikity Michalkova Unaveni sluncem 2 – Exodus, emotivně stylizovaná freska zbavující posvátnosti heroické mýty válečných epopejí. Hodně se psalo také o Iluzionistovi režiséra Sylvaina Chometa, animovaném filmu, v němž postarší kouzelník zjišťuje, že jeho kouzla už nikoho nezajímají, protože diváky baví jen hlučné rockové kapely. Bodoval například na MFF Karlovy Vary. Fanoušci Clivea Owena zase jistě vyrazí na drama Kluci jsou zpět, v němž se coby sportovní novinář a otec malého syna musí vyrovnat se smrtí manželky.

Příště film Coppoly

„Upozornil bych na filmy, které mohou oslovit více cílových skupin, a přilákat tak do kina více diváků. Například černá teroristická komedie Čtyři lvi. Silný divácký potenciál mají i The Runaways a Mimina. Věřím i snímku Muzika režiséra Juraje Nvoty, nejúspěšnějšímu slovenskému filmu posledních deseti let, který doposud nebyl do naší distribuce uveden,“ doplnil Jiří Králík.

Obrysy má už i další ročník projektu. Objeví se v něm kromě jiných Bright Star od Jane Campionové nebo Coppolovo Tetro. „Hlavní myšlenkou je pokus o zásadnější kvalitativní změnu domácí filmové distribuce a nabídky českých kin,“ shrnul Králík.

Vybrané filmy

Čtyři lvi, Anglie 2008
Teroristická černá komedie

Mimina, Francie 2010

O nejkrásnějším období života

The Runaways, USA 2010

Film o slavné punkové skupině

Vrah ve mně, USA 2010

Černější než film noir

Iluzionista, Francie 2010

Animovaný film o konci světa iluzí

Unaveni sluncem 2, Rusko 2010

Velký film o velké válce

Goemon, Japonsko 2009

Film pro fanoušky Sin City, Kill Billa a asijských bojových umění

Kluci jsou zpět, Austrálie, 2009

Drama o tom, jak se vyrovnat se ztrátou milované ženy

Muzika, SR a Německo 2007

Údržbář za totality miluje jazz a tím se vymyká ospalému maloměstu