Jedinečný koncert nabídne v listopadu táborská Střelnice. Česko poprvé navštíví londýnský kytarista Laurence Juber. Spoluhráč Paula McCartneyho z legendárních Beatles, jehož doprovázel ve skupině The Wings, dvojnásobný držitel Grammy i spoluautor hudby k populární počítačové hře Diablo III. 
Ve Střelnici zahraje 15. listopadu, tento týden již začal předprodej vstupenek.

Laurence Juber slibuje zábavnou show. „Vystoupím 
s pestrým programem, který bude zahrnovat mojí tvorbu, populární písničky od Beatles i skladby v jazzovém, folkovém a rockovém stylu,“ slibuje londýnský rodák, virtuos 
a skladatel.

Na kytaru začal hrát v 11 letech. Již o dva roky později si dokázal hraním vydělávat, 
v 15 letech začal klasickou kytaru studovat.
„Mám 50 let praxe… Když jsem byl v pubertě, poslouchal jsem hodně hudebních stylů 
a zkoušel jsem porozumět tomu, jak byly skladby složené. A nejen pouze ty pro kytaru, myslím obecně. To bylo velice důležité pro cvičení a rozvíjení prstové kytarové techniky 
i podvědomí o hudbě jako takové,“ popisuje své začátky.

Kytarista Laurence Juber, který hrál s Paulem McCartneym v kapele Wings, zahraje 15. listopadu v Táboře.Později se stal hlavním kytaristou kapely Wings Paula McCartneyho. S ní získal svou první cenu Grammy za nejlepší rockovou instrumentální skladbu Rockestra Theme. „Časy s Wings, nahrávání 
a turné s Paulem a Lindou byly fantastickým vzděláním ve tvorbě hudby. Dopsal jsem teď dokonce o těchto zkušenostech knihu, která vyjde příští rok," vzpomíná Laurence Juber.

Po rozpadu Wings v roce 1981 začal kariéru sólového kytaristy a za aranži skladby Růžový panter pro sólovou kytaru dostal druhou Grammy. Byl zvolen kytaristou roku i jedním z nejlepších hráčů planety na akustickou kytaru. Do teď vydal 22 sólových alb.
„Jsem veliký fanoušek muziky obecně a samozřejmě se zaměřuji na kytaru. Mám hodně rád Beatles, z klasiky pak Bacha a vašeho Dvořáka. Vybral jsem si hraní na sólovou akustickou kytaru, protože právě ta umožňuje kombinovat všechny moje muzikantské zájmy," doplnil.

Do České republiky dorazí na 16. ročník mezinárodního festivalu Kytara napříč žánry a jako předznamenání Táborského festivalu vína. V Česku bude poprvé, moc se těší, zejména pak na Prahu.

„Když jsem na koncertním turné, tak alkohol běžně nepiji.  Jenže to vychází tak, že 
zde oslavím své 61. narozeniny. Určitě proto nějaké regionální víno ochutnám," prozradil Laurence Juber.

Kytarista Laurence Juber, který hrál s Paulem McCartneym v kapele Wings, zahraje 15. listopadu v Táboře.

Právě jeho koncert zahájí předprodej vstupenek k šestému festivalu vína. Ten se uskuteční od 3. do 29. března příštího roku. Kromě každoroční nabídky vína a kulturně společenských událostí přinese i několik novinek.

„Letos nám dal program pořádně zabrat, protože akcí bude ještě více. Návštěvníci se mohou těšit na klasické řízené degustace, galavečeře, přehlídku vín a novinkou je nejen soutěž konzumentů," přiblížil ředitel Táborského festivalu vína Jiří Blafka.

Loni byly vstupenky vyprodané během několika týdnů, pořadatelé proto doporučují s jejich nákupem neotálet. Ceny se budou řídit druhem akce, škála se pohybuje od 190 do 1800 korun.

Táborský festival vína je nejdelší festival vína a gastronomie ve střední Evropě a také největší přehlídkou českých, moravských a zahraničních vín na jihu Čech. Součástí jsou nejen řízené degustace, ale také různé přednášky, výstavy, divadla, vzdělávací akce a gastronomické večery.

DAVID PELTÁN