Tomáš Klus, Ida Kelarová, Sto Zvířat, Znouzecnost, Terne Čhave. To jsou jména umělců, kteří 21. července navštíví Táborsko. Přijedou na dva festivaly – sportovně laděný Footfest a festival romské kultury Kerekate.

Footfest startuje na fotbalovém stadionu v Želči už ráno, kdy vypuknou poosmé amatérské fotbalové souboje. Jako každý rok sportovní program zpestří ten hudební.

Letos se v něm blýskají jména jako Tomáš Klus, Sto zvířat, Znouzecnost, Skyline, Škwor, Peshata, Totální nasazení, Zakázaný ovoce či Nebe. Začátek hudební produkce je v 15 hodin a zahájí ji právě první jmenovaný, Tomáš Klus, který navazuje na českou písničkářskou tradici a v současnosti se drží na čele hitparád s písničkou Pánubohu do oken.

„Upozorňujeme návštěvníky a zájemce, ať si dají časový předstih. Tomáš Klus začne skutečně v 15 hodin a vzhledem k vysokému počtu prodaných lístků se dají při příjezdu či vstupu do areálu předpokládat komplikace," řekl pořadatel Martin Janoušek.

Festival myslí i na děti, připraví pro ně skákací hrad zdarma. Na akci pojedou zvláštní busy, od táborského vlakového nádraží vyjedou v sobotu ve 12 a 13 hodin, zpět pak v neděli ve dvě a tři hodiny ráno. Vstupné do Želče činí 350 korun.

Čardáš na několik způsobů

Šestý ročník festivalu romské kultury Kerekate se koná zítra v areálu táborského lesoparku Pintovka. Od 13.30 hodin ho zahájí místní kapely Romano Band a Žibut Te Dživel. Na ně naváží písečtí Sama Roma a duo Garcia Stefano 
z Volyně.

„Jednotlivá vystoupení proloží romské čardáše v podání pěti tanečních souborů – Amare romane čhave, Romano jiloro, Aver drom, Čiriklore a Čhave devlestar," popsala Pavla Kohelová z pořadatelského sdružení Slunowrat.

Hlavním hostem Kerekate je zpěvačka Ida Kelarová a kapela Jazz Famelija,  s níž letos vydala CD Šunen savore. Písně z desky tvoří program vystoupení, formace propojuje romské a jazzové prvky. Dalším hostem bude skupina Benga Show, hrající etno dance, v níž vystupuje například zpěvák a kytarista Vladimír Demeter (dříve skupina Bengas) a také známý houslista Vojtěch Lavička z Gipsy.cz.

Dále se návštěvníci mohou těšit na energickou cimbálovou hudbu Eugena Horvátha nebo populární Terne Čhave, kteří sbírali vavříny s Idou Kelarovou či Zuzanou Navarovou. Na závěr vystoupí taneční soubor Čercheňa, působící při brněnském Divadle Líšeň. Tradičně nebude chybět zábavní odpoledne pro děti, ani ochutnávka romského jídla. Vstupné na festival je 80 korun, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup za 40 korun a děti zdarma.

DAVID PELTÁN