Jedinečné setkání zažije tuto sobotu táborská Střelnice. Na pódium se totiž vrátí legendy místní bigbítové scény, které připomenou slávu střeláckých čajů. V rytmu poctivého rokenrolu boky opět rozhýbou skupiny The Kings, Big Beat Jiskra Pal, Atlantik, Sklepníci či The Ants  – Mravenci. Akce začíná v 18 hodin.

„Neslibujeme sice kdovíjaký hudební zážitek, můžeme zaručit příjemné setkání lidí doprovozené hudbou," komentuje kytarista, saxofonista a skladatel Karel Kobližka z Jiskry Pal a následně slavných The Kings.

Kapela Jiskra neboli The Sparks začala veřejně vystupovat v roce 1962 pod patronátem N.p. Jiskra Pal Tábor. O tři roky později však manažer skupiny Jaroslav Dolák emigroval na západ, čímž se dopustil trestného činu nedovoleného opuštění republiky, a komunistický režim proto kapelu ihned zrušil. „Jenže někteří členové pokračovali dál, a tak ještě 16. listopadu měli premiérové vystoupení na Střelnici pod novým názvem The Kings," vzpomíná dnes Karel  Kobližka.

Rocker z La Scaly

Svou historii v sobotu připomenou i další kapely, které v 60. a 70. letech bavily na Střelnici stovky lidí při populárních nedělních čajích. Návštěvníci si budou moct vychutnat hudbu žijících legen, například Mravenců, Sklepníků či kapely Atlantik.


Jejím  ústředním hlasem navíc nebude nikdo jiný než Jan Vacík, tenor opery Národního divadla a kdysi sólista Bavorské státní opery v Mnichově. Vacík si zazpíval také v italské La Scale a pravidelně se objevuje na světových pódiích. V roce 2003 dokonce získal cenu Thálie za hlavní roli v Janáčkově opeře Výlety páně Broučkovy.

Na vystoupení s Atlantikem se tenorista velmi těší. „Je to pro mě připomenutí nejkrásnějšího období – předpuberty, puberty a postpuberty. Na tuto dobu si moc rád zavzpomínám" říká.


Každá kapela zahraje v sobotu ve Střelnici zhruba půlhodinový set. Protože jednotlivé soubory už dnes není možné vidět v původních sestavách, na pódiu je doplní mladí muzikanti. Samotným programem budou provázet Karel Deniš a Vladimír Kostínek. Oba jsou pasivní bigbítoví pamětníci, kdysi rockery nemilovaní, ale v muzice dodnes aktivní.


Součástí novodobého Střeláckého čaje bude i promítání snímků a filmů. Zájemci budou moci zhlédnout různé dobové nahrávky, rozhovory s interprety a vyslechnout si vyprávění. Pořadatelé i muzikanti slibují, že jednotlivé historky rozhodně budou stát za to.

Pocta fotrům

Po 20. hodině vystoupí mladí hudebníci, potomci legendárních muzikantů, s programem Pocta fotrům. Po skončení čaje se ještě uskuteční afterparty v malém sále a na zahradě Střelnice. „Bude tam tišší, reprodukovaná hudba a především klábosení," doplňuje Štěpán Pavlík z pořádajícího sdružení Fest2004.

Kapacita střelnické zahrady je asi 400 míst. Vstupenky v ceně 50 korun je možné zakoupit v infocentru na Žižkově náměstí a v Restauraci Střelnice. V současné době je již téměř vyprodáno.

Program čaje

18 hodin – začátek akce

18.15 – 18.40 JISKRA PAL
19.00 – 19.25 THE KINGS
19.45 – 20.10 SKLEPNÍCI

20.20 – 20.30 POCTA FOTRŮM
20.50 – 21.15 THE ANTS
21.35 – 22.00 ATLANTIK

22 hodin – afterparty, diskuse

Před každým koncertem jsou na programu rozhovory a úvod.

DAVID PELTÁN