Od roku 1978 nevynechal skotský dudák ani jeden ročník. Dokonce se před několika měsíci účastnil i natáčení v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu, které zvalo na letošní akci, která se odehrála v poslední srpnový víkend.

V rodině skotského dudáka jsou už tři generace hráčů na dudy. „Hraje i můj syn a vnuk,“ hrdě říká Iain Mac Donald k rodinné náklonnosti k nástroji, ale jedním dechem připomíná, že je na skotské poměry trochu netradiční. Patří ke skupině španělských a bretaňských dud, zvaných „gaita“ (což ne náhodou leckomu zazní podobně jako slovenský název gajdy). Oproti typu rozšířenému hojně v Česku a ve Skotsku totiž „gaitám“ chybí druhý měch.

Skotský dudák hraje v souboru Neilston and District Pipe Band a patří k tradičním významným a váženým hostům přehlídky. „Miluji Strakonice a vše kolem festivalu,“ říká Mac Donald, který na zmíněném natáčení v rozhlase hrál nejen nejslavnější melodii své domoviny Slavné Skotsko, která pochází ze začátku 19. století, ale přesvědčivě zvládl třeba i Kdyby byl Bavorov.

„Ve studiu bylo strašné horko. Vzhledem k tomu horku nástroj mění svůj zvuk a stane se lehce ostřejší, přesto si myslím, že to bylo dobré,“ komentoval svůj výstup Mac Donald.

Autorem letošního loga festivalu ve Strakonicích je Lukáš Beran, který studuje třetím rokem v Ústavu umění a designu plzeňské Západočeské univerzity. „Hlavním motivem jsou dudy. Po tvaru měchu se objevuje ornament, který se objevuje na místních krojích,“ dodává však Beran a připojuje, že na logu je ornament stylizovanější, než ve skutečnosti.