V lednu měla namále. Budějovičtí radní chtěli zrušit Galerii současného umění v Domě umění. Po vlně protestů své snahy vzdali a galerii prodloužili o rok život, takže kurátor Michal Škoda tam může dělat výstavy do prosince 2011. Deník nyní položil lídrům stran, které mají zastoupení v současném zastupitelstvu a také ve vládě, otázku: Zachovali byste po volbách galerii tak, jak je?

Vladimír Brůha (ODS)
Domnívám se, že bychom osud galerie zatím určitě neměnili. Bez nějaké další koncepce toho, jak by tahle část kulturní scény ve městě měla být zajištěna, bychom nedělali žádné ukvapené rozhodnutí. Jestli ta galerie může mít jinou koncepci, to je otázka diskuse s občany. Nevidím důvod k tomu, abychom Michalu Škodovi rušili smlouvu, ale samozřejmě záleží na tom, jak bude sestavené zastupitelstvo a jaký bude mít názor. Ale že by to byl nějaký náš zámysl, to určitě ne.

Juraj Thoma (HOPB)
Máme v programu, že chceme zachovat institut galerie. Kdyby město bylo donuceno uvažovat v krajní ekonomické situaci o odprodeji domu, přesunuli bychom ji někam jinam. Ale není to tak, že bychom městský majetek chtěli odprodávat. Musela by to být opravdu krizová situace a musel by nastat dramatický výpadek příjmů. Jsme pro to, aby tam zůstala galerie moderního umění.

Tomáš Bouzek (TOP 09)
Dům nechceme prodávat, chceme ho využívat a prověřit nájemní smlouvy, které tam jsou. Pokud jde o tu galerii, myslím si, že by měla mít širší záběr. Buď to město bude využívat pro své účely včetně kultury, to znamená i nějakou galerii, a pak to nemusí vydělávat, ale i v takovém případě by mělo být osloveno vícero zájemců, aby tam nebyl jenom jeden privilegovaný, který dostane přednost. Nyní má galerie úzký záběr.

Jaromír Talíř (KDU–ČSL)
Bylo by dobře, kdyby zůstala zachována galerie Domu umění v Budějovicích. Je to jeden z projevů kultury ve městě, který Budějovice potřebují. Druhá část je, kde by mohla být jinde. Nemám zmapované všechny možnosti využití objektu. Galerie by měla být v Budějovicích na výhodném místě, třeba v Domě umění, ale je třeba prověřit funkci toho domu jako celku.

Lumír Mraček (SNK–ED)
V každém případě se osud Domu umění musí skrývat pod dlouhodobou koncepcí kultury. Čtyři volební období jsme na radnici a stále voláme po koncepčním systému kultury ve městě. Ten dodnes nikdo nepředložil. Svou polohou je to vynikající místo a díky tomu může být využité k celé řadě věcí, než aby tam byla restaurace a nefunkční prostory. Nejsme pro to, aby se odprodávaly kulturní prostory. Osobně jsem pro širší spektrum výstav.

Martin Vítů (VV)
Určitě bychom galerii chtěli zachovat. Galerii bychom určitě podpořili. Jinak nejsme zastánci toho, aby se tyhle městské budovy prodávaly.

Svatomír Mlčoch (SZ/SOS)
Jsme pro zachování galerie moderního umění, kultura musí být pestrá. Zároveň si dovedeme představit, že pro jihočeské výtvarníky by byla k dispozici výstavní síň na radnici. Pro rozhodnutí o prodeji domu nemáme dost přesvědčivých argumentů a rozhodně bychom s ním nespěchali.

Josef Průcha (ČSSD)
Rok to bude beze změny, osud galerie bychom ten rok neměnili. A v žádném případě bychom neuvažovali o prodeji domu na náměstí.

Ivan Nadberežný (KSČM)
Nejsem pro, aby se dům prodal. Měl by sloužit kulturním aktivitám typu galerií. Mně tam nesedí ta hospoda nahoře. Určitě by mohla nová rada přemýšlet o tom, jak zafinancovat opravy domu a vytvořit prostor pro takové činnosti. Nemusela by být galerie na radnici. Zajímavé by bylo udělat dům výtvarného umění a jeho různých typů. Važme si lidí, kteří dokážou udělat atypické věci, ale neměli bychom z nich dělat modly. Ta galerie tam může zůstat, jestli má opodstatnění a návštěvnost.