Kultovní film o řidiči V3S, jeho závozníkovi a doktoru Skružném, dále Borata po česku, Dana Bártu v roli vážkologa a hlavně snímky o lesích. Tak lze velmi stručně shrnout program Ekofilmu, který 3. října začíná v Českých Budějovicích a potrvá do neděle. Kromě krajského města zasáhne i Třeboň a Český Krumlov. Mottem přehlídky filmů o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví je tentokrát Mezinárodní rok lesů. Vstupné je kromě vybraných akcí zdarma.

O 12 cen se utká 59 filmů, které porota vybrala z 202 titulů. „Sešlo se hodně filmů o lese, asi 50 procent všech přihlášených. Je to vděčné a uchopitelné téma. Není to ale monotematické: objevují se varování o kácení deštných pralesů i ukázky hezkých zbytků lesa a živočichů,“ řekla dramaturgyně Ekofilmu Jitka Radová s tím, že nejvíc, 48 filmů, přišlo z Německa.

Lákadlem pro většinové publikum bude sobotní připomínka komedie Vesničko má středisková. Štáb s režisérem Jiřím Menzelem se sejde po 26 letech v krumlovském kině J&K.

„Přijedou kameraman Jaromír Šofr, střihač Jiří Brožek a herci Blanka Lormanová, Ladislav Županič, Klára Pollertová i Rudolf Hrušínský mladší,“ popsala Radová. Ve stejný den na Ekofilm dorazí také Květa Fialová a režisér Martin Slunečko, přiblíží seriál Magické hory v Čechách.

Mystifikace z Dánska

Že má Ekofilm širší rozpětí než jen dokumenty, dokáže několik originálních filmů. Jedním z nich bude mystifikace Žádost o azyl z ekologických důvodů. „Blíží se stylem a smyslem pro humor Boratovi. Z větší části se odehrává v Dánsku. Vypráví o Dánovi, který požádá v Česku o azyl, protože v Dánsku je to už moc čisté a on potřebuje někam, kde ještě aspoň trochu čudí továrny,“ nastínil mluvčí Ekofilmu Pavel Sladký.

Dalším příkladem je Topící se Zahrádka z pořadu Reportéři ČT. Zachycuje někdejší obec Zahrádka, ze které nezbylo nic než kostel, protože leží v místě nádrže Želivka, a církevní stavba je nyní silně ohrožená kulturní památka.

Řadu snímků uvedou jejich autoři osobně. Jedním z nich bude Robert Puchert, jenž přiveze film 10 hodin a 55 minut, dojemný příběh o lásce muže stiženého nevyléčitelnou nemocí. Tomáš Kočko zase zavede publikum za medvědy, rozkvetlými šafrány i vzácnými tisy v dokumentu Návraty k divočině: Velká Fatra.

Pondělní budějovické zahájení nabídne odpoledne program pro děti na náměstí, cyklojízdu na Hlubokou a od 20.30 hodin projekce v kině Kotva. Startuje se snímkem O lesech a lidech, jejž natočil fotograf Yann Arthus–Bertrand. Na závěr zahraje skupina The Tap Tap.

Bárta přiblíží vážky z Bornea

V Budějovicích Ekofilm oživí zmíněné kino, Jihočeskou univerzitu (JU), Dům knihy Kanzelsberger a Český rozhlas. Třeboňskými centry se stanou kino Světozor a Dům přírody, v Krumlově se zekofilmuje divadlo, kino i Prelatura. V Kotvě, knihovně JU a krumlovském divadle si navíc mohou lidé pustit film dle svého výběru. Do dalších míst kraje zajede Kinobus.

Speciální program připravila Přírodovědecká fakulta JU. „Snažili jsme se vybrat originální filmy, které mohou přinést ponaučení,“ shrnul student Petr Pavliska. V úterý tak bude mít přednášku Dan Bárta o vážkách v pralesích východního Bornea. Ve středu se promítne film Radioaktivní vlci, jenž ukazuje vývoj přírody a krajiny čtvrtstoletí po katastrofě v Černobylu, nebo Tichý sníh o znečištění pesticidy v Africe. Ve čtvrtek zájemci uvidí snímek Kongo – Ochrana goril řetězovou pilou.

K Ekofilmu patří rovněž hudba, zahrají Ivan Hlas trio, Epoque quartet, Jazzová sekce OFO nebo Swing trio Avalon. Tradičním průvodcem festivalu bude Jaroslav Dušek. Ten bude dost vytížen třeba ve čtvrtek: čeká ho diskuse s mexickým šamanem, představení s neslyšícími herci Co NOVÉHO u výčepu a večer ještě pořad Jaro, léto, podzim života s Varhanem Orchestrovičem Bauerem. V pátek ještě zvládne v krumlovském divadle představení Pátá dohoda.

Osobnosti na Ekofilmu

4. 10.Dan Bárta
5. 10. Michael Londesborough
7. 10. Ivan Hlas
8. 10. Jiří Menzel
8. 10. Rudolf Hrušínský ml.
8. 10. Květa Fialová
8. 10. V. Orchestrovič Bauer
a Jaroslav Dušek

Celý program na http://www.ekofilm.cz