Porotu Ekofilmu, který začal v pondělí na jihu, ovlivňoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). S obviněním přišel jeden z porotců, autor Tančícího domu architekt Vlado Milunić. Sedm českých režisérů pak požádalo štáb, aby z programu stáhl jejich snímky. To ale v úterý organizátoři odmítli.

Některá média přinesla informace, že Drobil vzkázal členům poroty, že film Martina Marečka Auto*mat o sdružení, které prosazuje cyklodopravu v Praze, nesmí získat žádné ocenění. Na základě toho režiséři Filip Remunda, Martin Mareček, Vít Klusák, Ivo Bystřičan, Lucie Králová, Martin Dušek a Ondřej Provazník požádali vedení Ekofilmu, aby jejich snímky stáhlo. Promítat se neměly filmy Auto*mat, Český mír, Doba měděná, Pahrbek český a Ženy SHR.

„Vzhledem k tomu, že jste do zahájení festivalu nezaujali stanovisko k závažným obviněním o ovlivňování poroty, rozhodli jsme se, že si nepřejeme, aby se naše filmy účastnily programu i soutěže festivalu. Žádáme vás, aby byly projekce našich filmů zrušeny,“ píšou režiséři v dopise organizátorům a zároveň se v něm omlouvají divákům.

Čtěte také:

Organizátoři Ekofilmu nařčení včera odmítli. Promítnou i všech pět zmiňovaných snímků. Kauzu považují za uzavřenou poté, co Drobil v pátek vydal k obvinění dementi.

„Nevidíme důvod ke změnám. Mezinárodní porota je nezávislým subjektem, který rozhoduje svébytně o výsledcích soutěže. Organizační tým přebírá od poroty protokol o výsledcích,“ reaguje v otevřeném dopise mluvčí Ekofilmu Veronika Dušková s tím, že hodnocení je výhradně záležitostí domluvy mezi porotci.

Ministr Drobil uvedl pro ČTK, že až do minulého týdne o festivalu věděl pouze to, co mu podřízení po nástupu do funkce v červnu řekli. Rozhodl tehdy, že na koncepci nebude nic měnit, protože nemá důvod. „Neobtěžujte návštěvníky neověřeným nařčením a nesnažte se manipulací narušovat průběh festivalu a jeho dlouholetou prestiž,“ vzkázala filmařům mluvčí Dušková.

Respektovaní čeští dokumentaristé v čele s Filipem Remundou si ale situaci vyhodnotili jako vážnou. Prohlásili, že z jejich strany nejde o neuvážený krok, obtelefonovali si totiž členy poroty.

„Zpráva, kterou máme je, že někdo z ministerstva životního prostředí vzkázal porotě, že film Auto*mat nemá dostat žádné ocenění. Věc, kterou máme dále potvrzenou, je, že ze stejného ministerstva přišel vzkaz, že mají vybrat jako vítězný český film. To jsou indicie, které ukazují na to, že k politickému ovlivňování poroty rozhodně došlo, s čímž nesouhlasíme,“ řekl ČTK Remunda.

Podle něj se podobná věc stala i na Febiofestu kvůli filmu Oko nad Prahou o blobu. Politici organizátorům naznačili, že nedostanou dotace.

Kauza Auto*mat

Ddokument režiséra Martina Marečka. Jeho téma je doprava v Praze, problémy bujícího automobilismu, koncepce městské dopravy a podpora cyklistů. Dost prostoru je věnováno primátorovi Prahy Pavlu Bémovi a jeho obraz je ve filmu spíš nelichotivý. Před pár dny přišel člen poroty Ekofilmu Vlado Milunić s obviněním, že od ministra životního prostředí Pavla Drobila přišel pokyn, že Auto*Mat nesmí vyhrát žádnou z cen. Drobil to odmítl.
Zdroj: Wikipedie