Původní plán: kavárna, kongresový sál, přístup pro lidi s postižením, malé pódium. Říjnová realita: místo výstavního prostoru obří stavba rozměrů nemocnice. Před víkendem se zdálo, že vedení Alšovy jihočeské galerie (AJG) se zbláznilo. Na své internetové stránky pověsilo podmínky výběrového řízení na přestavbu Wortnerova domu. Jedna 
z nich zněla, že firma musí mít za poslední tři roky na kontě alespoň dvě zakázky za nejméně 300 milionů korun a na ploše 7000 metrů čtverečních. Sám ředitel AJG Aleš Seifert přitom v dubnu řekl, že půjde o stavbu za 10 až 15 milionů. A dům sám zabírá asi 220 metrů čtverečních.

„Je to docela hrůza. On je Wortnerův dům zdravotnické zařízení?" reagoval architekt Tomáš Zdvihal. Podle dalšího z odborníků, Mirka Vodáka, znemožňuje zadání účast všech firem, které podobné objekty stavějí, a 99 procent architektonických ateliérů.

„Zbývá pár projekčních kanceláří, které se na zdravotnické stavby specializují. Podle kritérií je to úplný nesmysl, galerie by rozhodně neměla hledat stavební firmu, která si někoho najme. A kolik nemocnic za 300 milionů se v kraji postavilo za posledních pět let? To vede k jediné firmě," naznačil architekt Vodák.

„Ekonom nabyl dojmu“

Informaci o výběrovém řízení dal na internet ve čtvrtek ekonom AJG Roman Hlávka. V den, kdy ředitel odjel na služební cestu. Ten o tom podle svých slov nevěděl. Proto hned poté, co se z cesty vrátil, informaci z internetu stáhl.

„Byl to přípravný materiál pro veřejnou zakázku, ale obsahoval velké množství chyb 
a nepřesností, věci týkající se výběrek v nemocnicích, z výběrek na nákup velkého auta, termíny byly špatné… Vedl jsem nyní na toto téma nepříjmené osobní pohovory a  budu uvažovat o postihu pana Hlávky," řekl Aleš Seifert.

S ekonomem minulou středu probíral jiné věci a Hlávka prý „nabyl dojmu", že je zakázka připravena. Jenže AJG na ni v této chvíli ani nemá peníze. Seifert ale zároveň podotkl, že výběrové řízení oficiálně nevyhlásili, protože oznámení 'viselo' jen na webu. Odborníci na veřejné zakázky to ovšem popírají.

„Parametry zakázka splňuje, zveřejněná byla a je jedno, jestli na webu, nebo úřední desce," prohlásil právník Bohumil Vašák. Stejný názor má budějovický radní Ivo Moravec, který se této problematice věnuje. „Web je v dnešní době totéž co úřední deska. Pokud zakázku jednou vyhlásí a pak ji stáhnou, že nebyla oficiální, přijde mi to dost divné," hodnotí Moravec.

Kostlivec od Bednáře

Celá kauza má podle všeho kořeny ještě v éře, kdy Alšovku vedl Lubomír Bednář, který po několika skandálech loni v dubnu rezignoval. Podle zdrojů blízkých AJG totiž právě za jeho vedení vznikla studie na přestavbu Wortnerova domu. „Byly v ní strašné chyby, panoval kolem ní chaos, studie se měnila ze dne na den," řekl Deníku zdroj, který si nepřál být jmenován.

Zčásti to potvrdil radní a vicehejtman František Štangl. Dle jeho slov se za Bednáře zpracoval věcný záměr, který ale Seifert 
i šéfka krajského odboru kultury Kamila Hrabáková kritizovali, 
a tak návrh doznal změn.

Štangla, který má na starosti kulturu, včera situace překvapila. Ačkoli kraj AJG zřizuje, o problému neměl ani tušení. „Nic o tom v téhle chvíli nevím. Je poctivé, abychom řešení nechali na panu řediteli, je to jeho zodpovědnost, měl by vyvodit k lidem, kteří to udělali, nějaké důsledky. Ale takový nesmysl bychom v žádném případě nepustili, požadovaný objem uskutečněných prací je ulítlý," komentoval dění Štangl.

Na adresu svých podřízených se Seifert vyjádřil lišácky. Nejprve prohlásil, že není možné, aby se něco podobného objevovalo, a že už vydal nové vnitřní nařízení. Pak ale dodal, že teď řeší v galerii hodně  různých problémů.
„Zanechává to pachuť na patře, ale stává se to. Je to lidská chyba, šlo o špatný přenos informací. Stojím za svými zaměstnanci, každý jsme omylný, nikdo nejsme robot," zdůraznil šéf AJG.

ROP, jediná naděje

Přestavba Wortnerova domu se chystá už delší dobu. Starší studie počítala s tím, že by na dvorečku vznikla nová budova, to ale Seifert nepovažuje za nejštastnější řešení.

„Proč bychom měli ztratit tak zajímavý a krásný prostor? Proto máme čerstvou studii. Řeší dostupnost pro handicapované, kongresový sál, otázku možné kavárny, na dvorečku by mohlo být kryté podium pro produkce menších kapel," nastínil Seifert.

Kraj teď připravuje žádost
o dotaci z programu ROP, celková cena by dosáhla 10 až 15 milionů a hotovo by mohlo být do čtyř let. „ROP je na delší dobu poslední reálný vnější zdroj, odkud můžeme přestavbu zaplatit," dodal Štangl.